Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kolokwia aplikacyjne po nowemu

4.7/5 z 9 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W zasadzie należy się małe wyjaśnienie już na wstępie tego artykułu – przeprowadzanie kolokwiów na aplikacji radcowskiej wg nowych zasad odbywa się już od ponad roku. Niemniej jednak wszyscy chętni do zyskania statutu aplikanta już teraz powinni wiedzieć, jakie „przyjemności” czekają ich na tym szkoleniu.

Kolokwia aplikacyjne po nowemu

Ważne akty prawne

 

Aplikacja radcowska jest jedną z najbardziej popularnych aplikacji korporacyjnych w Polsce. Szczegółowe zasady dotyczące jej organizacji znajdują się nie tylko w ustawie o radcach prawnych, ale także w regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej. Tam też odnajdziemy kwestie prawne dotyczące przeprowadzania kolokwiów.

 

 

Celem aplikacji radcowskiej jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego, w szczególności wykształcenie umiejętności z zakresu zastępstwa procesowego, sporządzania pism, umów i opinii prawnych oraz przyswojenie zasad wykonywania zawodu. Aplikacja radcowska rozpoczyna się 1 stycznia każdego roku i trwa trzy lata. Aplikację radcowską odbywa się w kancelarii radcy prawnego, w spółce radców prawnych lub radców prawnych i adwokatów lub w jednostkach organizacyjnych.

 

Obowiązkowe kolokwia

 

Zaliczenie wszystkich kolokwiów na danym roku szkoleniowym jest obowiązkowe dla każdego aplikanta – w przeciwnym razie nie będzie on mógł przejść na kolejny rok szkolenia. Pamiętajmy, że aplikanci mają prawo do powtarzania roku szkoleniowego tylko jeden raz w toku całej aplikacji. Od bieżącego roku szkoleniowego zasady dotyczące przeprowadzania kolokwiów na przedmiotowej aplikacji uległy zasadniczej zmianie. Modyfikacji poddana została nie tylko liczba poszczególnych egzaminów ale także ich forma. Na każdym roku szkoleniowym przeprowadza się zazwyczaj 3 egzaminy.

 

Ważne terminy

 

Kolokwia są przeprowadzane w danym roku szkoleniowym, nie wcześniej niż 1 czerwca i nie później niż 15 grudnia – nie wliczamy w to jednak przerwy wakacyjnej. W praktyce terminy kolokwiów są ustalane przez każdą Izbę w kraju osobno, tym samym zauważalne są duże dysproporcje pomiędzy różnymi regionami w całej Polsce. Jedne Izby decydują się na przeprowadzenie 3 kolokwiów w odstępach tygodniowych w jednym miesiącu, inne zaś pomagają aplikantom i wyznaczają egzaminy na różne miesiące – tak aby aplikanci mogli odpocząć po trudnych kolokwiach.  Terminy kolokwiów wyznacza Prezydium Rady i podaje je do wiadomości aplikantów w sposób przyjęty w danej Izbie, nie później niż na 45 dni przed wyznaczonym terminem. Jednego dnia można przeprowadzić nie więcej, niż dwa kolokwia. W praktyce niektóre Izby decydują się na tego typu rozwiązanie i aplikanci zmagają się z dwoma egzaminami jednego dnia. Nawiasem mówiąc takie działanie, choć zgodne z obowiązującymi przepisami, jest bardzo wymagające dla aplikantów, chociażby ze względu na czas trwania egzaminów. Pisemny egzamin trwa bowiem pełne 3 godziny zegarowe.

 

Zakres materiału

 

Krajowa Rada Radców Prawnych ustaliła, że co najmniej jeden egzamin w danym roku szkoleniowym ma przybrać formę ustną. Ta forma kolokwium została jednak ujednolicona dla całego kraju – aplikanci uczą się do pytań odgórnie ustalonych w Warszawie – poszczególne Izby w kraju muszą zastosować się jedynie do obowiązku wyznaczenia trzyosobowych komisji egzaminacyjnych.

 

Na pierwszym roku aplikacji 3 kolokwia to:

 

  • Prawo cywilne – polegające na sporządzeniu opinii prawnej lub umowy w oparciu o podany stan faktyczny;
  • Prawo postępowania cywilnego – polegające na sporządzeniu apelacji lub opinii o niecelowości apelacji w oparciu o podany stan faktyczny;
  • Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych – polegające na odpowiedzi na 3 wylosowane pytania spośród zestawu pytań przygotowanych przez KIRP.

 

Na drugim roku aplikacji 3 kolokwia to:

 

  • Prawo spółek handlowych, prawo gospodarcze, prawo upadłościowe i naprawcze – egzamin w formie ustnej;
  • Prawo rodzinne i opiekuńcze – egzamin w formie ustnej;
  • Prawo karne, postępowanie karne, prawo wykroczeń, prawo karne skarbowe, postępowanie karnoskarbowe, postępowanie w sprawach o wykroczenia – egzamin pisemny polegający na sporządzeniu alegacji lub opinii o niecelowości apelacji w oparciu o przedstawiony stan faktyczny.

 

Na trzecim roku aplikacji 2 kolokwia to:

 

  • Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego, etyka zawodowa, organizacja i funkcjonowanie samorządu radców prawnych – egzamin w formie ustnej;
  • Prawo administracyjne, postępowanie administracyjne, postępowanie sądowo-administracyjne, prawo finansowe i podatkowe – egzamin pisemny polegający na sporządzeniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego lub skargi kasacyjnej lub opinii o niecelowości tego typu skarg.

 

Każdy egzamin może być przez aplikanta poprawiany, ale tylko jeden raz. Jeśli nie uda Ci się zaliczyć danego przedmiotu, który już poprawiasz, Twoja kariera niestety dobiegnie końca – zostaniesz skreślony z listy aplikantów. Oczywiście możesz starać się o ponowny wpis, jednak będziesz musiał zdawać egzamin wstępny po raz kolejny.

Data: 09.09.2014 07:46
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje
Słowa kluczowe: kolokwium aplikacyjne, kolokwia, aplikacja, aplikacja radcowska
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.