Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Aplikant radcowski z bliska

4.9/5 z 11 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Już za kilkanaście dni w całej Polsce odbędą się egzaminy wstępne na prawnicze aplikacje korporacyjne. Wielu absolwentów studiów prawniczych zmierzy się z testem wiedzy, który sprawdzi znajomość przepisów z poszczególnych dziedzin prawnych. W zależności od rodzaju aplikacji, którą wybraliście, czeka Was nieco inny zestaw pytań, nie licząc oczywiście kandydatów na radców i adwokatów – oni piszą ten sam test. Powyższe zawody różnią się jednak od siebie, podobnie jak różne kompetencje mają poszczególni aplikanci.

Aplikant radcowski z bliska

Czas trwania szkolenia

 

Aplikant radcowski musi zmierzyć się ze szkoleniem trwającym 3 lata. Podczas tego okresu będzie zdobywał nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Dodatkowo jego kariera objęta zostanie patronatem – każdy aplikant musi mieć bowiem opiekuna pod osobą radcy prawnego, a niekiedy nawet i adwokata. 

 

 

Patron

 

Już teraz warto, abyś zastanowił się nad wyborem przyszłego patrona. Co prawda rok szkoleniowy rozpocznie się dopiero 1 stycznia, jednak czasu na znalezienie takiego opiekuna wcale nie jest zbyt dużo. Oczywiście dużo łatwiej w tym zakresie mają osoby wywodzące się z rodzin prawniczych lub posiadające znajomości w tym środowisku. Z drugiej strony świeżo upieczony aplikant bez „wsparcia rodzinnego” także ma spore szanse na znalezienie patrona. Jeśli jednak to się nie uda, rada Okręgowej Izby Radców Prawnych, do której aplikant przynależy ma obowiązek wyznaczenia patrona na wniosek aplikanta. 

 

Kosztowna aplikacja

 

Mówi się, że aplikacja radcowska to powtórka ze studiów i po części jest w tym dużo prawdy. Wszystko zależy jednak od izby, w której przyjdzie Ci odbywać szkolenie. Jedne starają się utrzymać wysoki poziom i rzetelnie przygotować swoich podopiecznych nie tylko do egzaminu zawodowego kończącego szkolenie, ale także do wykonywania zawodu w przyszłości. Niestety są i takie izby, którym nie zależy na jakości kształcenia, lecz na pobieraniu opłat od aplikantów. W tym miejscu trzeba więc przypomnieć, że aplikacja jest odpłatna i kosztuje niestety sporo. Szkolenie, które rozpocznie się 1 stycznia 2015 r. będzie obarczone opłatą w wysokości blisko 5200 zł za jeden rok. 

 

Co zyskujesz za taką kwotę? Nie tylko szkolenie, ale i możliwość odbycia praktyk w sądach powszechnych, kancelariach oraz jednostkach prokuratury. Niestety złą wiadomością jest to, że praktyki te są dosyć krótkie - obejmują one 40 jednodniowych zajęć w roku szkoleniowym, z tym że co najmniej 14 zajęć w trakcie I roku i co najmniej 24 zajęcia w trakcie II i III roku powinny zostać przeprowadzone w kancelariach radców prawnych, spółkach radców prawnych lub radców prawnych i adwokatów. W trakcie I roku szkoleniowego praktyki obejmują również zajęcia praktyczne. Przyznasz, że jak na 3 lata szkolenia kosztującego blisko 15 tysięcy zł nie jest to oszałamiająca liczba.

 

Egzaminy

 

Jako aplikant zostaniesz zobowiązany do corocznego uczestnictwa w egzaminach, określanych mianem kolokwiów. Na każdym roku będzie ich 3, z czego co najmniej jeden w formie ustnej. Nie musisz jednak obawiać się powtórki z testu wstępnego – kolokwia przeprowadzane są w formach praktycznych, polegających na napisaniu wzoru umowy, pisma procesowego lub opinii prawnej. W przypadku zaś egzaminów ustnych będziesz znał zestaw pytań, z którego wylosujesz 3 zagadnienia. Musisz jednak uważać, kolokwia nie należą do prostych, przynajmniej w niektórych polskich izbach. Każdy egzamin może być poprawiany, ale tylko jeden raz. Jeśli nie uzyskasz pozytywnej oceny chociażby z jednego kolokwium poprawkowego, będziesz niestety zmuszony do powtarzania danego przedmiotu – tym samym Twoje szkolenie będzie wydłużone. Niestety jest i zła wiadomość – powtarzać rok można tylko raz w ciągu całej aplikacji, jeśli Ci się nie uda zostaniesz skreślony z listy aplikantów.

 

Po sześciu miesiącach aplikacji radcowskiej będziesz mógł zastępować radcę prawnego przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu. Powyższe uprawnienia dotyczą również spraw objętych świadczeniem pomocy prawnej z urzędu. Aplikant radcowski może ponadto sporządzać i podpisywać pisma procesowe związane z występowaniem radcy prawnego przed sądami, organami ścigania i organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami - z wyraźnego upoważnienia radcy prawnego, z wyłączeniem apelacji, skargi kasacyjnej i skargi konstytucyjnej.

Data: 03.09.2014 07:36
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje
Słowa kluczowe: aplikant, aplikanci, aplikant radcowski, aplikanci radcowscy, aplikacja, aplikacja radcowska
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.