Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Na czym polega tajemnica adwokacka?

4.9/5 z 15 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Udając się po poradę do prawnika liczymy na to, że zachowa wszystkie związane z naszą sprawą informację w ścisłej tajemnicy. Poufność jest jednym z wyznaczników każdego dobrego prawnika, również aplikanta. Sprawdźmy zatem na czym dokładnie polega tajemnica adwokacka. Od razu zaznaczmy też, że obowiązani do jej zachowania są także aplikanci adwokaccy, jeśli tylko biorą udział w rozwiązywaniu danej sprawy, nawet jeśli byłby to udział pośredni.

Na czym polega tajemnica adwokacka?

Podstawowe kwestie związane z wykonywaniem zawodu adwokata oraz zasadami regulującymi dostęp do palestry umieszczone zostały w ustawie z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze. Jednym z zagadnień poruszanych przez powyższy akt prawny jest tzw. tajemnica adwokacka.

 

 

Zgodnie z treścią art. 6 Prawa o adwokaturze, adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie. Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - w zakresie określonym tymi przepisami.

 

Jak podkreśla sąd apelacyjny w Krakowie, nie jest rzeczą sądu badanie, czy adwokaci pełniący funkcje obrońców wnioskodawcy wykonywali swe zadania zgodnie z jego oczekiwaniami. Organy procesowe, w tym i sądy, nie mogą ingerować w treść stosunku między oskarżonym (skazanym) i broniącym go adwokatem, bo jest to objęte tajemnicą, której naruszenie mogłoby prowadzić do podważenia gwarancji prawa do obrony. Jedynie widoczne oczywiste naruszenia powinności obrońcy mogą uzasadniać upewnienie się przez sąd u oskarżonego, czy jego prawa nie są naruszane bądź wydanie zarządzeń w sytuacjach prawem przewidzianych. Wszelkie inne sytuacje stosunku obrończego są pozostawiane jego stronom i organom samorządu adwokackiego na skutek interwencji osób bronionych przez adwokatów (por. postanowienie s. apel. z Krakowa z 30.03.2009 r. sygn. akt II AKo26/09).

 

1 2 dalej
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.