Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Poradnik dla kandydata na aplikanta

4.9/5 z 17 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Już za 3 miesiące kandydaci na aplikantów zmierzą się z egzaminem testowym z różnych dziedzin prawa. Jego pozytywne rozwiązanie będzie przepustką na szkolenie, które przybliży ich do wykonywania zawodu radcy prawnego, adwokata, komornika czy notariusza. Zamiast jednak skupiać się na tym ile trzeba się nauczyć, sprawdźmy jak kandydaci powinni przyswajać swoją wiedzę, aby z egzaminu wyjść z tarczą a nie na tarczy.

Poradnik dla kandydata na aplikanta

Lista aktów prawnych, których znajomość jest wymagana na egzaminach wstępnych na poszczególne aplikacje została ogłoszona już dawno, w związku z tym nie będziemy jej przypominać – każdy zainteresowany z pewnością wie czego musi się nauczyć. A wiedzy do przyswojenia jest dosyć sporo – średnia liczba ustaw i rozporządzeń, których trzeba się nauczyć oscyluje wokół liczby 50. Pocieszającym nie będzie także to, że egzaminacyjne akty prawne nie zawsze należą do tych najcieńszych – np. KPC czy KPK. Jak się zatem uczyć, aby się nauczyć?

 

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo każdy ma swój sposób przyswajania wiedzy. Jedno jest pewne – nie trzeba uczyć się części szczegółowej Kodeksu karnego, przynajmniej w większości. To właśnie w niej ustawodawca zamieścił konkretne rodzaje przepisów karnych odnoszących się do czynów zabronionych wraz z wymiarem grożącej kary za dane przestępstwo. Każdy kto widział ilość tych przepisów wie doskonale, że nie da się ich nauczyć na pamięć – liczba lat pozbawienia wolności za każde przestępstwo, oraz różne postaci kwalifikowane czynów zabronionych jest bowiem bardzo duża. Na szczęście jako kandydat na aplikanta nie musisz się tego uczyć, pytania z tego zakresu nie pojawiają się bowiem na egzaminie, a jeśli już będzie to raptem jedno pytanie. Ta sama zasada obowiązuje przy nauce przepisów z innych ustaw – wiele z nich zawiera tzw. przepisy karne, w których określono rodzaj czynu zabronionego i grożącą za jego popełnienie karę. Tych regulacji też nie musisz się uczyć.

 

Odradzam także naukę definicji ustawowych – słowniczki pojawiające się w niektórych aktach prawnych są naprawdę pokaźne. Po co jednak niepotrzebnie wbijać do głowy pojęcie, które i tak nie pojawi się na egzaminie, a co ważniejsze po jego napisaniu i tak zostanie przez Ciebie zapomniane? W tym przypadku takie pytania również nie pojawiały się na teście aplikacyjnym od wielu lat.

 

1 2 dalej
Data: 05.06.2014 07:47
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje, Studia, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: egzamin wstępny na aplikację, egzaminy wstępne na aplikacje, aplikacje, aplikacja, aplikant
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.