Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Zrób doktorat - ominiesz aplikację

4.6/5 z 15 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Rozpoczęcie jakiejkolwiek aplikacji korporacyjnej nie gwarantuje nam, że ukończymy ją z sukcesem (szczególnie w niektórych polskich izbach). Dodatkowo takie szkolenie to wydatek średnio 5000 zł rocznie i konieczność zdawania wielu trudnych kolokwiów. Ukończenie aplikacji nie jest jednak koniecznym krokiem do uzyskania tytułu radcy prawnego, adwokata, notariusza czy komornika. Wystarczy zdobyć tytuł doktora nauk prawnych, aby ominąć długie szkolenie.

Zrób doktorat - ominiesz aplikację

Ustawodawca przewidział, że część absolwentów prawa zechce kontynuować karierę naukową już po zakończeniu studiów magisterskich. W związku z tym, aby takie osoby mogły ubiegać się o dopuszczenie do egzaminu zawodowego (notarialnego, adwokackiego, radcowskiego czy komorniczego) i nie traciły kolejnych lat na konkretną aplikację, stworzył przepis pozwalający obejść szkolenie zawodowe.

 

 

Aby móc przystąpić do egzaminu zawodowego bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o ukończonej aplikacji, wystarczy udokumentować posiadany tytuł doktora nauk prawnych. Dodajmy, że wyższy stopień naukowy – doktora habilitowanego, gwarantuje nam ominięcie tego egzaminu i automatyczne wpisanie nas na wybraną listę zawodowego prawnika. Żeby nie było jednak tak kolorowo przypomnijmy, że studia doktoranckie trwają 4 lata, a dzienny tryb ich odbywania nie jest jednak regułą na polskich uczelniach (choć zdarzają się wyjątki jak np. uniwersytety w Gdańsku czy Poznaniu). W związku z powyższym, robienie doktoratu może być dłuższe, niż odbywanie aplikacji (aplikacja radcowska i adwokacka trwają 3 lata, komornicza – 2 lata, a notarialna – 3,5 roku). Z drugiej strony koszty studiów doktoranckich są mniejsze, wynoszą bowiem ok. 16 000 zł, podczas gdy koszty całej aplikacji oscylują wokoło 19 000 zł – różnica widoczna gołym okiem. Pamiętajmy jednak, że dostając się na dzienne studia doktoranckie nie musimy płacić czesnego – problem w tym, że liczba miejsc na takich studiach jest mocno ograniczona.

 

Niewątpliwym plusem omawianych studiów jest większa oszczędność czasu – aplikacja pochłania jednak go o wiele więcej, głównie ze względu na obowiązkowe zajęcia teoretyczne i praktykę w sądach, prokuraturze i w kancelarii. Krytycy podnoszą jednak, że studia doktoranckie nigdy nie zastąpią praktyki zdobywanej podczas szkolenia zawodowego – być może stąd wyniki osiągane przez doktorów nauk prawnych na egzaminach zawodowych są z reguły dużo gorsze, niż tych, którzy odbyli aplikację. Sami doktoranci nie zgadzają się z takim stwierdzeniem – zajęcia na studiach są niejednokrotnie ciekawsze, niż te na szkoleniach zawodowych, a praktykę można zdobyć pracując w międzyczasie w kancelariach, firmach czy działach prawnych urzędów. Gdyby studia doktoranckie uniemożliwiały zdanie egzaminu zawodowego, to chętnych do jego napisania z tej grupy osób nie byłoby wcale, a tak przecież nie jest. Jak pokazuje praktyka omawiane studia nie zawsze są pretekstem do ominięcia aplikacji – wielu doktorantów to praktycy prawa, a nawet sami radcowie czy adwokaci. Czemu zatem podejmują dalsze kształcenie? Głównie dla poszerzenia swojej wiedzy, ale także i samego tytułu – raz zdobyty zostaje na zawsze.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie habilitacji – to jednak dużo większe wyzwanie, niż sam doktorat. O ile bowiem tytuł ten otwiera wiele drzwi do kariery zawodowej, o tyle jego zdobycie obwarowane jest wieloma wymogami, łącznie z poświęceniem sporej ilości czasu. Mając habilitację możemy w zasadzie dostać się do każdego zawodu prawniczego w Polsce. Zastanówcie się czy nie warto zatem pomyśleć o innej drodze do uzyskania tytułu radcy, adwokata, notariusza czy komornika, innej niż aplikacja. My Was do tego gorąco zachęcamy.

Data: 04.04.2014 11:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: tytuł doktora nauk prawnych, doktor nauk prawnych, tytuł doktora, studia doktoranckie, doktorat, doktorant
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.