Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Zmiany w aplikacji sędziowskiej

5/5 z 10 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Aplikacja sędziowska jest na chwilę obecną zaliczana do tzw. aplikacji specjalizacyjnych, na które wstęp mają najlepsi aplikanci aplikacji ogólnej. Oprócz niej istnieje jeszcze aplikacja prokuratorska. Niezależnie od tego, w którym kierunku zmierzać będzie kariera młodego prawnika, musi on być przygotowany na dosyć długie szkolenie.

Zmiany w aplikacji sędziowskiej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aplikacja sędziowska trwa 48 miesięcy i rozpoczyna się nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia listy kandydatów przyjętych na to szkolenie. W ramach aplikacji sędziowskiej aplikanci odbywają w okresie 30 miesięcy zajęcia w Krajowej Szkole i praktyki zgodnie z programem aplikacji, a w okresie kolejnych 18 miesięcy staż na stanowisku referendarza sądowego, zgodnie z programem aplikacji. Warto przypomnieć, że w okresie stażu aplikant aplikacji sędziowskiej zostaje zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego na czas nieokreślony.

 

 

Już niedługo czas trwania aplikacji sędziowskiej może zostać znacząco skrócony. Według założeń ustawodawcy szkolenie zamiast obecnych 48 miesięcy potrwa zaledwie 30 miesięcy. Wpływ na skrócenie aplikacji specjalizacyjnej będzie miała likwidacja stażu referendarskiego. Tym samym młodzi kandydaci na sędziów nie będą musieli odbywać tego etapu szkolenia. Celem wprowadzanych modyfikacji jest dostosowanie przepisów ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury do polskich realiów prawnych. W praktyce bowiem część aplikantów nie ma szansy na odbycie stażu referendarskiego, z prostej przyczyny – braku etatów. Tym samym sądy i ustawodawca mają duże problemy, z jednej strony muszą zagwarantować aplikantom należyte przygotowanie do zawodu sędziego (poprzez odbycie obowiązkowego stażu referendarskiego), z drugiej nie mają ku temu praktycznych możliwości. Tym samym skrócenie omawianej aplikacji okaże się korzystne nie tylko dla samych aplikantów, ale również dla sądów i ustawodawcy. Likwidacja problematycznego stażu będzie dobrym rozwiązaniem z jeszcze jednego powodu – na chwilę obecną staż referendarski odbywa się zgodnie z programem aplikacji uchwalonym przez Radę Programową Krajowej Szkoły. Kłopot w tym według jakich założeń należy opracować taki program, skoro o miejscu wykonywania pracy w sądzie rejonowym będzie decydował prezes danego sądu, a nie Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

 

Proponowane zmiany będą się wiązać także z nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Według założeń - na stanowisko sędziego sądu rejonowego będzie mógł zostać powołany ten, kto ukończył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz przez okres co najmniej 18 miesięcy był zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy albo pracował w charakterze asesora prokuratorskiego – co najmniej przez trzy lata przed wystąpieniem o powołanie na stanowisko sędziego.

 

Na zakończenie jeszcze jedna ważna informacja - w trzydziestym miesiącu aplikacji sędziowskiej aplikanci przystępują do egzaminu sędziowskiego. Warunkiem przystąpienia do egzaminu sędziowskiego jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk, objętych programem aplikacji.

Data: 19.12.2013 12:02
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje, Gorące tematy
Słowa kluczowe: aplikacja, aplikacje, aplikacja sędziowska, program aplikacji, aplikant aplikacji sędziowskiej, aplikacja specjalizacyjna
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.