Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Tylko jedna poprawka!

4.1/5 z 12 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Aplikacja ogólna, a z nią aplikacja prokuratorska oraz sędziowska od samego początku wywoływały liczne kontrowersje. W praktyce zdecydowana większość przedstawicieli środowiska prawniczego podkreślała, że organizacja szkolenia przyszłych sędziów i prokuratorów jest nie tylko mało efektywna, ale także szkodliwa dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym ustawodawca podejmował próby nowelizacji ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, z różnym skutkiem dla aplikantów.

Tylko jedna poprawka!

Dla przypomnienia, obecnie aplikanci aplikacji ogólnej uczestniczą w ok. 10 pięciodniowych cyklach zajęć dydaktycznych w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Krakowie, resztę dni obejmują obowiązkowe praktyki w sądach i jednostkach prokuratury. Po upływie 12 miesięcy następuje kwalifikacja aplikantów do aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Aplikacja sędziowska trwa 4,5 roku, natomiast prokuratorska – 2,5 roku. Ukończenie aplikacji ogólnej nie daje jednak gwarancji zakwalifikowania się do dalszego szkolenia specjalistycznego – decydujące znaczenie ma bowiem liczba punktów uzyskanych przez aplikanta ogólnego w ciągu całego roku szkoleniowego. Dodatkowo liczba miejsc na aplikacjach sędziowskiej i prokuratorskiej jest ograniczona – to z kolei oznacza, że wszyscy aplikanci ogólni nie mogą dostać się na specjalizację, część będzie musiała po prostu odpaść.Zgodnie z treścią art. 26 w/w aktu prawnego, warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. Dyrektor Krajowej Szkoły, w terminie 14 dni od dnia zakończenia aplikacji ogólnej, ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej listę klasyfikacyjną aplikantów. Lista zawiera imiona, nazwiska aplikantów, z podaniem liczby punktów uzyskanych przez każdego aplikanta w trakcie aplikacji ogólnej, oraz liczby porządkowej wskazującej jego miejsce na liście. O kolejności miejsca na liście klasyfikacyjnej aplikantów decyduje suma punktów stanowiąca sumę ocen uzyskanych przez aplikanta z zaliczonych sprawdzianów oraz łącznej oceny przebiegu praktyk. W przypadku równej liczby punktów uzyskanych przez aplikantów o kolejności decyduje suma punktów stanowiąca sumę ocen uzyskanych przez aplikanta ze sprawdzianów. Świadectwem ukończenia aplikacji ogólnej jest dyplom wydawany przez Dyrektora Krajowej Szkoły. Z kolei warunkiem przystąpienia do egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk, objętych programem aplikacji.


Niemała rewolucja szykuje się właśnie w zakresie składania powyższych sprawdzianów przez aplikantów ogólnych, ale także i sędziowskich czy prokuratorskich. Resort sprawiedliwości chce bowiem, aby oblanie jakiegokolwiek sprawdzianu wiązało się z możliwością tylko jednej poprawki. Ponowne negatywne przedłożenie egzaminu będzie skutkować skreśleniem z listy aplikantów, a co za tym idzie utratą prawa do pobierania stypendium, które dla przypomnienia wynosi około 3 200 zł miesięcznie. Na chwilę obecną możliwa jest sytuacja, w której aplikant nie zdaje jednego egzaminu, lecz mimo tego pobiera powyższe stypendium – nie było bowiem możliwości, aby skreślić go z listy aplikantów.


 

Data: 21.09.2013 15:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: aplikacja ogólna, aplikanci aplikacji ogólnej, aplikacja, aplikanci, aplikant
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.