Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kto może być patronem aplikanta?

5/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Notariusze
Zgodnie z ustawą Prawo o notariacie, aplikant notarialny może być zatrudniony przez notariusza prowadzącego kancelarię lub przez radę izby notarialnej. Wymogi sprawowania patronatu wynikają z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, który określa kto może być patronem: osoba taka musi posiadać wysokie kwalifikacje i umiejętności dydaktyczne, a także co oczywiste musi wykonywać zawód notariusza. Sąd Najwyższy orzekł, że uzależnienie objęcia patronatu od zgody notariusza narusza prawo, tym samym jeżeli rady właściwych izb notarialnych odgórnie przydzieli aplikantowi patrona, to taki notariusz nie może bronić się przed przedmiotową decyzją.
Pamiętajmy zatem o treści § 1 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie organizacji aplikacji notarialnej zgodnie, z którym aplikant odbywa aplikację u notariusza, z którym zawarł umowę o pracę, a w przypadku zatrudnienia przez radę izby notarialnej u notariusza wyznaczonego przez tę radę. W przypadkach niewymienionych powyżej aplikant odbywa aplikację u notariusza wyznaczonego przez radę izby notarialnej, która dokonała wpisu na listę aplikantów notarialnych. Tym samym wybór patrona dla aplikanta notarialnego spoczywa na barkach samorządu notarialnego. Szczegółowe regulacje w tym zakresie samorząd podejmuje za pomocą właściwych uchwał.Komornicy

Trwająca 2 lata aplikacja komornicza odbywa się pod kierunkiem patrona, który zapoznaje aplikanta z zasadami prowadzenia kancelarii komorniczej oraz praktyką egzekucyjną. Zasadniczo patrona nie wyznacza się odgórnie – tak jak ma to miejsce w przypadku aplikacji radcowskiej czy notarialnej. Tym samym, aplikant komorniczy musi, co do zasady znaleźć sobie patrona samodzielnie. Jeżeli jednak nie uda się tego dokonać, samorząd komorniczy ma ustawowy obowiązek znalezienia patrona dla każdego aplikanta. Patronem może być każdy wykonujący zawód komornik – szczegółowe regulacje w tej materii samorząd może podjąć właściwą uchwałą.

wstecz 1 2
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.