Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Nie dostałeś się na aplikację? Nie martw się, są inne drogi...

4.6/5 z 18 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Komornik
Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji wymogi odbycia aplikacji komorniczej i złożenia egzaminu zawodowego nie dotyczą osób, które ukończyły aplikację sądową, prokuratorską, adwokacką, radcowską lub notarialną i zdały wymagany egzamin, oraz osób, które w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o powołanie na stanowisko asesora komorniczego pracowały co najmniej 5 lat na stanowisku referendarza sądowego, nie dotyczą też sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, starszych radców Prokuratorii Generalnej oraz osób posiadających stopień doktora nauk prawnych.

Wymóg odbycia aplikacji komorniczej nie dotyczy:

  • osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego wykonywały w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o której mowa w art. 4a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze lub kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego;
  • osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego wykonywały w kancelarii notarialnej, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane z czynnościami wykonywanymi przez notariusza;
  • osób, które przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego zatrudnione były na stanowisku asystenta sędziego.


Takie osoby mogą bezpośrednio podchodzić do egzaminów zawodowych na komornika.


Z powyższego wynika zatem, że oblanie egzaminu wstępnego nie musi wiązać się automatycznie z przekreśleniem szans na uzyskanie upragnionego tytułu zawodowego radcy prawnego, adwokata, notariusza czy komornika. Z drugiej strony wymogi alternatywnej drogi uzyskania uprawnień nie są wcale takie błahe i opierają się głównie na pracy prawniczej w odpowiednim okresie czasu lub uzyskaniu właściwego tytułu naukowego. Jednocześnie praca naukowa może nam zagwarantować uzyskanie tytułu zawodowego bez konieczności nie tylko odbywania aplikacji, ale także i zdawania trudnych egzaminów zawodowych. Innym rozwiązaniem jest także podejście do egzaminu wstępnego na daną aplikację w przyszłym roku -  ustawodawca nie zakazuje bowiem kilkukrotnego podchodzenia do niego. Wybór zatem należy wyłącznie do Was.

wstecz 1 2 3
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.