Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Zamieszanie związane z zaświadczeniami o ukończeniu aplikacji radcowskiej

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zaświadczenie o ukończeniu aplikacji radcowskiej stało się ostatnimi czasy problematyczną kwestią pomiędzy aplikantami a właściwymi radami okręgowych izb radców prawnych. Chodzi dokładnie o niewydawanie zaświadczeń aplikantom, którzy nie zaliczyli wszystkich wymaganych programem egzaminów i kolokwiów. Brak spornego zaświadczenia uniemożliwia aplikantom przystępowanie do egzaminu zawodowego, który ma odbyć się już w marcu przyszłego roku. Aplikanci chcą, aby tak ważną dla nich kwestię rozstrzygnął Minister Sprawiedliwości.

Zamieszanie związane z zaświadczeniami o ukończeniu aplikacji radcowskiej

Aplikanci radcowscy chcą, aby przedmiotowe zaświadczenia były im wydawane, tak jak ma to obecnie miejsce w przypadku ich kolegów – aplikantów notarialnych. Pojawiają się głosy, że samorząd radcowski i notarialny, a co za tym idzie także i aplikanci radcowscy i notarialni, podlegają w zasadzie bardzo zbliżonym regulacjom ustawowym. Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości wypowiedziało się w spornej w notariacie kwestii, że „ani ustawa, ani rozporządzenie nie przewidują skutku w postaci uznania nieukończenia aplikacji w przypadku niezaliczenia kolokwiów, czy sprawdzianów".

Za takim stanowiskiem opowiadają się aplikanci radcowscy, którzy chcą aby traktować ich tak jak aplikantów notarialnych. Po drugiej stronie barykady stoi rada okręgowej izby radców prawnych w Warszawie, która jednoznacznie stwierdza, że nie wyda zaświadczenia o ukończeniu aplikacji aplikantowi, który nie ukończył całego szkolenia – co musi się przekładać na pozytywne zaliczenie wszystkich wymaganych kolokwiów i egzaminów. Takie stanowisko jest uzasadnione obowiązującymi przepisami prawnymi. Jednocześnie Rada podkreśla, że powoływanie się na wyjątki przewidziane w samorządzie notarialnym nie znajdują zastosowania w stosunku do aplikantów radcowskich – nie są to bowiem takie same grupy zawodowe.
 


Z zaświadczeniem o ukończeniu aplikacji radcowskiej wiążą się także inne problemy – aplikant, który je uzyska nie może zastępować radcy prawnego na podstawie art. 351 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, jak też nie może sporządzać i podpisywać pism procesowych zgodnie z art. 351 ust. 4 w/w ustawy. Takie rozwiązanie już od dawna spotka się z dużą krytyką, zwłaszcza wśród aplikantów. Tym samym podkreśla się, że status osoby posiadającej takie zaświadczenie powinien być nie tyle dokładnie uregulowany, co zmieniony. Niestety jak na razie istnieją w tym zakresie jedynie postulaty i nic nie wskazuje na to, aby problematyczna sytuacja uległa zmianie.
 

Data: 09.10.2012 15:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje
Słowa kluczowe: wydawanie zaświadczeń aplikantom, aplikacja radcowska, aplikant radcowski, zaświadczenie o ukończeniu aplikacji
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.