Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Drugi etap aplikacji ogólnej - już jutro!

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Pierwszy etap egzaminu wstępnego na aplikację ogólną już za nami. Do kolejnego etapu przeszło 398 osób, z przeszło ponad 1700 kandydatów. Druga część egzaminu zostanie przeprowadzona 24 października 2012 r. w Warszawie w Warszawskim Centrum Expo o godzinie 10.00.

Drugi etap aplikacji ogólnej - już jutro!

Pierwsza część egzaminu składająca się z testu obejmującego 150 pytań z różnych dziedzin prawa nie należała do najłatwiejszych. Teraz przez chętnymi do zawodu sędziego lub prokuratora czeka kolejna, nie mniej trudniejsza część – kazusy.

Na rozwiązanie 3 kazusów kandydaci będą mieli 180 minut, czyli tyle samo co w pierwszej części egzaminu. Na pocieszenie można dodać, że na tym etapie będzie można korzystać  z aktów prawnych udostępnianych przez komisję egzaminacyjną.
 


Pierwsze zadanie obejmuje materię prawa prywatnego, a dokładniej prawo cywilne materialne, prawo rodzinne i opiekuńcze, postępowanie cywilne, prawo pracy oraz prawo spółek handlowych.Drugie zadanie obejmuje materię prawa publicznego, a dokładniej prawo konstytucyjne, prawo administracyjne materialne, postępowanie administracyjne oraz prawo międzynarodowe publiczne (prawo traktatów, międzynarodowa ochrona praw człowieka, ustrój Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej).
 


Ostatni kazus dotyczy prawa karnego, a ściślej prawa karnego materialnego, procesowego oraz materialnego prawa wykroczeń.W zadaniach oceniania jest nie tylko wiedza teoretyczna kandydatów, ale także umiejętność zastosowania prawa w praktyce i prawidłowa jego interpretacja. W kazusach najczęściej pojawiają się problemy dotyczące ustalenia właściwości miejscowej i rzeczowej sądu, ustalenia podstaw prawnych orzeczenia, obliczanie terminów przedawnienia, ocena zapadłego w konkretnej sprawie wyroku sądowego, czy wreszcie samodzielne określenie właściwego postępowania organu w sprawie.Prace pisemne
oceniane są niezależnie przez dwóch członków komisji konkursowej. Za każde zadanie można otrzymać punkty w przedziale 0 – 25. Liczba zdobytych na tym etapie punktów to średnia ocen wystawionych przez obu członków komisji. Warto pamiętać, że na aplikację ogólną dostanie się tylko 200 osób z najlepszymi wynikami stanowiącymi średnią z obu części egzaminów. Aplikacja rozpocznie się od lutego 2013 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Egzamin wstępny na aplikację ogólną należy do jednych z najtrudniejszych egzaminów prawniczych. Jednak jak co roku cieszy się dużą popularnością.

Data: 23.10.2012 09:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje
Słowa kluczowe: aplikacja ogólna, egzamin wstępny na aplikację ogólną, rozwiązywanie kazusów, kazusy
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.