Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak wygląda ustne kolokwium radcowskie?

4.4/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Jednym z obowiązków aplikantów radcowskich jest zdanie kolokwiów na każdym roku aplikacji. W zdecydowanej większości egzaminy są przeprowadzane w formie pisemnej – rozwiązanie testu, kazusu, sporządzenie pisma procesowego.

Jak wygląda ustne kolokwium radcowskie?

Na każdym roku aplikacji co najmniej jeden z egzaminów musi być jednak przeprowadzany w formie ustnej, i tak na 1 roku jest to kolokwium z zasad wykonywania zawodu radcy prawnego, zasad etyki radcy prawnego oraz podstaw funkcjonowania samorządu radców prawnych (łącznie 242 pytania), na 2 roku egzamin z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (łącznie 373 pytania), na 3 roku kolokwium z prawa administracyjnego materialnego (łącznie 287 pytań). Lista pytań dla poszczególnych roczników aplikacji w całym kraju jest taka sama, można ją znaleźć na stronie internetowej Krajowej Rady Radców Prawnych.

Kolokwia ustne przeszły w samorządzie radcowskim niemałą rewolucję, ponieważ KRRP wprowadziła jednolite zasady zdawania w/w egzaminów ustnych dla wszystkich izb w kraju. Dotychczasowe kolokwia ustne były przeprowadzane przez właściwe Okręgowe Izby Radców Prawnych, jednakże lista wszystkich ewentualnych pytań do danej dziedziny prawnej była tworzona oddzielnie przez każdą izbę. Nie zawsze jednak podawano listę pytań, które miałyby obowiązywać na kolokwium w danym roku szkoleniowym – nie było ku temu tak naprawdę żadnego prawnego obowiązku. Podawano jedynie zakres tematyczny, z którego kolokwium miało być przeprowadzane – przyjmowało formę wykazu ustaw, których znajomością na egzaminie miał wykazać się aplikant danego roku.Obecne kolokwium ustne polega na udzieleniu odpowiedzi na 3 wylosowane przez aplikanta pytania, które wchodzą w zakres pytań podanych przez KRRP. Komisja wyznaczona przez Prezydium właściwej Rady OIRP ma jednak prawo do zadawania pytań uzupełniających, które będą wiązać się tematycznie z wylosowanym pytaniem. Taka forma kolokwiów ma być kolejnym krokiem do ujednolicenia formy egzaminów we wszystkich izbach radców prawnych w Polsce. Termin kolokwiów ustnych wyznaczany jest dla każdej OIRP oddzielnie – warto jednak byłoby się zastanowić nad wyznaczeniem daty egzaminu obowiązującej w całym kraju (może jednak okazać się to problematyczne w przypadku niektórych izb, potrzebujących więcej czasu na „techniczną organizację” samego egzaminu).
 

Data: 05.10.2012 08:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Aplikacje
Słowa kluczowe: kolokwium ustne, forma kolokwiów, aplikacja radcowska, kolokwium z prawa administracyjnego materialnego
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.