Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Egzaminy wstępne zbliżają się wielkimi krokami...

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Choć jesień w tym roku zaczęła pięknie, zapewne wielu absolwentów studiów prawniczych nie ma czasu, ani głowy na podziwianie jej uroków. Już jutro o godzinie 11.00 rozpoczynają się egzaminy wstępne na aplikację radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, w tym roku do egzaminów zgłosiło się ponad 12.000 kandydatów, czyli znacznie więcej niż w zeszłym.

Egzaminy wstępne zbliżają się wielkimi krokami...

Jak wygląda egzamin?

Zapewne wszyscy kandydaci wiedzą ale warto przypomnieć, że egzamin polega na rozwiązaniu testu. Test liczy 150 pytań, z których każde zawiera 3 propozycje odpowiedzi. Test jest jednokrotnego wyboru, więc prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. Testy na egzamin na aplikacje będą oparte na materiale, który został wskazany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Lista obowiązkowych aktów prawnych na niektóre aplikacje jest nieco krótsza niż w latach poprzednich. Kandydatów na aplikację adwokacką i radcowską obowiązuje 50 pozycji, a osoby podchodzące do aplikacji notarialnej muszą znać 53 akty. Egzaminy na aplikacje zostaną jednocześnie przeprowadzone w 24 miastach w Polsce przez 64 komisje egzaminacyjne. Ponieważ wniosków jest bardzo dużo mają zostać powołane dodatkowe komisje egzaminacyjne.Aplikacja adwokacka

W przypadku egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką  pozytywny wynik otrzyma kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań. Przeprowadzać go będzie 28 komisji egzaminacyjnych. Ze wstępnych danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że na tę właśnie aplikację zamierza zdawać ok. 4.300 osób. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku zgłosiło się 4.128 chętnych.Aplikacja radcowska

Także w przypadku aplikacji radcowskiej trzeba uzyskać minimum 100 prawidłowych pytań, aby pozytywnie zdać egzamin. Egzamin ten przeprowadzi 27 komisji ds. aplikacji radcowskiej. Wg informacji resortu sprawiedliwości, chce do niego przystąpić ok. 6 200 osób, czyli najwięcej ze wszystkich. W ubiegłym roku było 6.117 kandydatów.Aplikacja notarialna

Na aplikację notarialną dostanie się osoba, która w teście również uzyska wynik 100 prawidłowych odpowiedzi. Egzamin będzie przeprowadzać 5 komisji egzaminacyjnych. W zeszłym roku było 1.130 chętnych, w tym jest to ok. 850 osób, a więc znacznie mniej.
 


Aplikacja komornicza

Aby dostać się na aplikację komorniczą należy prawidłowo odpowiedzieć na 90 pytań. Egzamin na tę aplikację przeprowadzą 4 komisje. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że na aplikację komorniczą chce zdawać ok. 660 osób. W ubiegłym roku do tego egzaminu podeszło 639 chętnych.

 

Aplikacja ogólna

Konkurs na aplikację ogólną zostanie przeprowadzony w Warszawie i będzie dwuetapowy. Pierwszy etap, odbywający się 1 października 2012r. obejmuje test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa. Z kolei drugi etap, który odbędzie się 24 października 2012r. to praca pisemna, sprawdzająca umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych. Test, który będą musieli rozwiązać kandydaci składa się ze 150 pytań zawierających cztery możliwe propozycje odpowiedzi, wśród których tylko jedna jest prawidłowa.  Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu konkursu jest uzyskanie z testu minimum 120 punktów. Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ogłosił, iż do udziału w konkursie na aplikację ogólną w tym roku zostało zakwalifikowanych 1677 osób. Ponadto, warunkowo do udziału w egzaminie zakwalifikowanych zostało 198 osób.


Warto się trochę zrelaksować

Egzamin już tuż tuż i większość osób wykorzystuje te dni na ostatnie powtórki, choć pewnie są i tacy, którzy zamierzają się trochę zrelaksować. Na pewno warto zrobić to w piątek wieczorem, aby do egzaminu przystąpić wypoczętym i z jasnym umysłem.Wszystkim zdającym życzymy oczywiście powodzenia :-)

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.