Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Uprawnienia aplikantów do występowania przed sądem

4/5 z 11 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Aplikanci adwokaccy i radcowscy oprócz wielu obowiązków związanych z aplikacją – m. in. zdawanie kolokwiów, obowiązkowe uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych (cotygodniowe wykłady oraz praktyki w sądach, prokuraturze oraz innych jednostkach), mają także swoje prawa. Wśród tych bardziej istotnych należy wskazać na uprawnienie do występowania przed sądami.

Uprawnienia aplikantów do występowania przed sądem

Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych oraz ustawą z dnia 26 maja 1982 r. o adwokaturze, aplikanci radcowscy oraz aplikanci adwokaccy mają prawo do stawania przed sądami rejonowymi już po 6 miesiącach aplikacji (czyli w praktyce od 1 lipca danego roku szkoleniowego). Nie mogą jednak samodzielnie występować z daną sprawą, uprawnienie to jest bowiem związane z zastępstwem odpowiednio radcy prawnego lub adwokata. Warto w tym miejscu wskazać, że aplikant może zastępować adwokata lub radcę prawnego również przed organami ścigania, czy organami administracji publicznej. Uprawnienia te wzrastają wraz z upływem czasu, ponieważ już po okresie półtorarocznej aplikacji, zastępstwo w sądach obejmuje nie tylko sądy rejonowe, ale wszystkie pozostałe sądy, oprócz oczywiście postępowań przed Sądem Najwyższym lub Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Warto w tym miejscu wskazać, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 9 marca 2006 r. (sygn. akt II PZP 12/05), udzielenie przez adwokata pełnomocnictwa substytucyjnego aplikantowi radcowskiemu jest niedopuszczalne. Z drugiej strony zgodnie z treścią art. 351 ust. 5 ustawy o radcach prawnych, aplikant adwokacki może zastępować radcę prawnego na takich samych zasadach jak adwokata, jeżeli radca prawny jest wspólnikiem w spółce adwokacko-radcowskiej. Opierając się zatem na omówionych przesłankach, należałoby jednak stwierdzić, że zarówno aplikant radcowski może zastępować adwokata, a aplikant adwokacki radcę prawnego, przy czym ważne jest, aby odpowiednio adwokat lub radca prawny byli wspólnikami w spółce adwokacko-radcowskiej.


W związku z powyższym nie sposób pominąć uprawnień aplikantów do sporządzania oraz podpisywania pism procesowych związanych z występowaniem radcy prawnego bądź adwokata przed właściwymi sadami, organami ścigania, czy organami administracji publicznej. Prawo to nie obejmuje jednak sporządzania apelacji, skargi kasacyjnej oraz skargi konstytucyjnej. Musi ponadto wyraźnie wynikać z upoważnienia profesjonalnego pełnomocnika strony.Dużym problemem jest jednak utrata powyższych uprawnień już po ukończeniu aplikacji, a jeszcze przed zdaniem egzaminu zawodowego uprawniającego do wpisu na listę adwokatów albo radców prawnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba która ukończyła aplikację (tj. zdała wszystkie wymagane egzaminy oraz odbyła praktykę programową) i uzyskała zaświadczenie o jej odbyciu, traci status aplikanta. Tym samym możliwość zastępowania (a tym bardziej samodzielnego występowania) w postępowaniu sądowym profesjonalnego, zawodowego prawnika jest tracona. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że zmiana dotychczasowej sytuacji prawnej będzie możliwa jedynie po znowelizowaniu właściwych przepisów w ustawach konkretnych samorządów zawodowych.

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.