Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Gorący okres dla kandydatów na aplikantów

5/5 z 10 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Jesień dla kandydatów na aplikantów jest wyjątkowo gorącym okresem. To za sprawą naborów na poszczególne aplikacje: ogólną, adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą.

Gorący okres dla kandydatów na aplikantów

Aplikacja ogólna
Aplikacja ogólna prowadzona jest przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie i trwa 12 miesięcy. Jest obligatoryjnym szkoleniem przed podjęciem aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej. W tym roku Minister Sprawiedliwości wyznaczył limit 200 miejsc na tą aplikację. Lista kandydatów zakwalifikowanych do udziału w konkursie w 2012 r. wynosi aż 1677 osób, co daje niemal 8,39 osób na miejsce.

Konkurs zostanie przeprowadzony w Warszawie i składać się będzie z dwóch etapów:
- dnia 1 października 2012 r. – test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa,
- dnia 24 października 2012 r. – praca pisemna sprawdzająca umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.


Rozpoczęcie aplikacji planowane jest na luty 2013 r.Aplikacja adwokacka, radcowska, notarialna i komornicza

Dnia 29 września 2012 r. o godz. 11 zostaną przeprowadzone na terenie całego kraju (równocześnie w 24 miastach) egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą.Kandydaci na aplikantów
będą rozwiązywać test jednokrotnego wyboru, który składa się ze 150 pytań (każde zawierać będzie 3 warianty odpowiedzi). W przypadku egzaminów na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną poprawna odpowiedź na minimum 100 pytań skutkuje przyjęciem, natomiast na aplikację komorniczą wystarczy 90 poprawnych odpowiedzi.W dniu 10 sierpnia 2012 r. upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą, a w dniu 15 sierpnia 2012 r. upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną.Wstępnie zgłoszenia dokonało ponad 12.000 osób, w tym:
- na aplikację adwokacką ok. 4.300 osób,
- na aplikację radcowską ok. 6.200 osób,
- na aplikację notarialną ok. 850 osób,
- na aplikację komorniczą ok. 660 osób.Jak wynika z ustaleń Ministerstwa Sprawiedliwości nastąpił wzrost liczby kandydatów na aplikację adwokacką (w 2011 r. – 4.128 kandydatów), podobna liczba osób dokonała zgłoszenia w ubiegłym roku na aplikacje radcowską (6.117 osób) i komorniczą (639 osób), natomiast nastąpił spadek zainteresowania aplikacją notarialną (w 2011 r. – 1.130 osób).

 


Źródło:
kssip.gov.pl, www.ms.gov.pl
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.