Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Likwidacja aplikacji ogólnej?

4.9/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Najpóźniej w sierpniu będzie gotowa nowelizacja ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury – zapowiadają parlamentarzyści. Projekt resortu sprawiedliwości zakłada rozdzielenie kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Oznacza to, że październikowy nabór na aplikację ogólną może okazać się ostatnim.

Likwidacja aplikacji ogólnej?

Zmiany w obowiązującej ustawie podyktowane są przede wszystkim koniecznością uwzględnienia dotychczasowych doświadczeń funkcjonowania Krajowej Szkoły oraz potrzebami występującymi po stronie Prokuratora Generalnego na skutek rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego – przekonują uwagi zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.


Przypomnimy, że aplikacja ogólna trwa 12 miesięcy i jest prowadzona przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Stanowi ona obligatoryjne szkolenie przed aplikacją sędziowską bądź prokuratorską, na które nabór odbywa się spośród absolwentów aplikacji ogólnej. Obecne rozwiązania przewidują, że aplikacja sędziowska trwa 4,5 roku, zaś prokuratorska – 2,5.


Idea zreformowania funkcjonowania aplikacji ogólnej spotyka się na ogół z poparciem, również w środowisku studenckim. Podkreśla się, że rozdzielenie szkolenia przyszłych prokuratorów i sędziów będzie rozwiązaniem tańszym, szybszym, a przede wszystkim efektywniejszym.


Zdaniem większości ekspertów podstawową słabością dotychczas obowiązującego rozwiązania jest brak gwarancji kontynuowania szkolenia po rozpoczęciu szkolenia na aplikacji ogólnej, co skutkuje ograniczoną dostępnością do zawodu sędziego i prokuratora.
Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada również wprowadzenie zwykłego szkolenia dla asystentów. Zaznacza się przy tym paradoks dotychczasowego finansowania przyszłych asystentów: aplikant aplikacji ogólnej szkoląc się na asystenta zarabia więcej (ok. 3.3 tys. zł brutto), niż w momencie podjęcia pracy w sądzie rejonowym (ok. 2 tys. zł netto).


Pozostałe rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczyć będą m.in. możliwości prowadzenia przez Krajową Szkołę działalności gospodarczej, ustalania limitu miejsc na aplikacji prokuratorskiej po zasięgnięciu opinii Prokuratora Generalnego czy poszerzenia obowiązku zwrotu stypendium w przypadkach przewidzianych w ustawie.


Zgodnie z brzmieniem zarządzenia Ministra Sprawiedliwości konkurs na aplikacją ogólną odbędzie się w październiku br.

 

Zgłoszenia przyjmowane są od 15 maja i potrwają do 6 lipca.

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.