Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Egzamin na aplikacje 2012. Z czego na pewno padną pytania?

5/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Drodzy kandydaci na aplikację! Na egzaminach wstępnych bardzo często padają pytania z ostatnich zmian w prawie. Wszystkim Wam z pewnością wiadomo, że na egzaminie obowiązuje bieżący stan prawny, tzn. pytania mogą dotyczyć nawet takich zmian, które nastąpiły w dniu egzaminu. Ostatnie wielkie zmiany, z których na 1000% padną pytania to zmiany Kodeksu postępowania cywilnego. Postanowiliśmy więc na zasadzie porównania (dotychczasowe brzmienie przepisu i przepis po zmianie) kolejno zwracać Waszą na każdą ze zmian. W pierwszym artykule prezentujemy przepisy, które zmieniły się w Tytule wstępnym KPC.

Egzamin na aplikacje 2012. Z czego na pewno padną pytania?

Tytuł wstępny. Przepisy ogólne 


Art. 3.   [Zasada prawdy]


Dotychczasowe brzmienie:
Strony i uczestnicy postępowania obowiązani są dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody.


Nowe brzmienie:
Strony i uczestnicy postępowania obowiązani są dokonywać czynności procesowych zgodnie z dobrymi obyczajami, dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody.


Art. 5.   [Pouczanie stron]


Dotychczasowe brzmienie:
W razie uzasadnionej potrzeby sąd może udzielić stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych.


Nowe brzmienie
W razie uzasadnionej potrzeby sąd może udzielić stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych.


Art. 6.   [Postulat szybkości postępowania]


Dotychczasowe brzmienie:

Sąd powinien przeciwdziałać przewlekaniu postępowania i dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie nastąpiło na pierwszym posiedzeniu, jeżeli jest to możliwe bez szkody dla wyjaśnienia sprawy.


Nowe brzmienie

§ 1.  Sąd powinien przeciwdziałać przewlekaniu postępowania i dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie nastąpiło na pierwszym posiedzeniu, jeżeli jest to możliwe bez szkody dla wyjaśnienia sprawy.
§ 2.  Strony i uczestnicy postępowania obowiązani są przytaczać wszystkie okoliczności faktyczne i dowody bez zwłoki, aby postępowanie mogło być przeprowadzone sprawnie i szybko.


Art. 8.   [Udział organizacji społecznych]


Dotychczasowe brzmienie:
Organizacje społeczne, których zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej, mogą w wypadkach przewidzianych w ustawie dla ochrony praw obywateli spowodować wszczęcie postępowania, jak również brać udział w toczącym się postępowaniu.


Nowe brzmienie
Organizacje pozarządowe, których zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej, mogą dla ochrony praw obywateli, w wypadkach przewidzianych w ustawie, wszcząć postępowanie oraz wziąć udział w toczącym się postępowaniu.


Uwaga! W naszym systemie e-learningowym około 3 000 pytań testowych (1/5 całej bazy) to pytania ze zmian w prawie – tych które nastąpiły ostatnio, a także tych które przewidziane są w najbliższym czasie. Pytania te sformułowane zostały w sposób podchwytliwy, tak aby wyczulić kandydata na wszelkie niuanse dotyczące zmian.  Po ich przerobieniu na egzaminie będziesz mógł wykazać się znajomością wszystkich nowelizacji.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.