Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak opanować przedegzaminacyjny stres i dobrze zdać egzamin wstępny na aplikację

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

To pytanie nurtuje wielu adeptów prawa. Najważniejsze, z czym musi sobie poradzić każdy zdający, to stres. Jak z nim walczyć? Jest wiele technik, ale nie każda sprawdzi się na takim egzaminie.

Jak opanować przedegzaminacyjny stres i dobrze zdać egzamin wstępny na aplikację

Na co muszą przygotować się zdający?

 

Egzamin wstępny wygląda następująco. Każdy zdający otrzymuje arkusz z pytaniami testowymi i formularz, na który nanosi odpowiedzi. Pytania mają charakter zamknięty, a poprawna odpowiedź jest tylko jedna.

 

Jak poradzić sobie ze stresem?

 

Stres to nieodzowny element egzaminów. Co do zasady ma on działać mobilizująco, ale dla niektórych jest paraliżujący. A więc jak wygrać ze stresem?

 

Po pierwsze – dobrze się wyśpij!

 

Nic tak nie wpływa na nasz umysł, jak dobry sen. Zamiast siedzieć do nocy w książkach, wybierz odpoczynek. Przecież nie od dziś wiadomo, że zmęczony mózg nie pracuje tak wydajnie , jak powinien. A na egzaminie oczekuje się od nas jasnego umysłu. W końcu naszym zadaniem jest wybrać prawidłową odpowiedź na pytanie. Gdy będziemy zmęczeni, zadanie to będzie jeszcze trudniejsze i narazimy się na większe prawdopodobieństwo pomyłki. 

 

Po drugie, oddychaj!

 

By zmniejszyć poczucie niepokoju przed egzaminem po prostu … oddychajmy! Stresując się często zapominamy o prawidłowy oddechu, a ten jest niezbędny. Warto więc wykonać proste ćwiczenia oddechowe przed przystąpieniem do egzaminu. 


I najważniejsze – nie słuchaj tego, co mówią inni!

 

Ile razy przystępując do egzaminu słyszeliśmy, jak nasi towarzysze niedoli snuli barwne opowieści o tym, jak ciężko zdać ten egzamin albo zadręczało nas merytorycznymi pytaniami, na które- ku ich radości - nie znaliśmy odpowiedzi? Na pewno wiele razy i Wam przytrafiały się takie sytuacje. Co wtedy zrobić? Nie słuchać.  Niektóre osoby radzą sobie ze stresem w te sposób, że pokazują całemu otoczeniu, jak wielką mają wiedzę i czerpią otuchę z reakcji innych, którzy często nie wiedzą, co się właściwie do nich mówi. Jest dobra rada – nie angażuj się w takie pogadanki, bo to, co „pocieszy”  jednego, jeszcze bardziej zestresuje drugiego.

 

 

 

Bądź optymistą – egzamin to nie koniec świata!

 

Zamiast snuć pesymistyczne wizje o skutkach niezdania egzaminu, pomyśl, że to nie jest najważniejsza rzecz w twoim życiu. Pamiętajcie, że nawet jeśli powinie się Wam noga, to z perspektywy czasu uznacie, że widocznie tak miało być. Nie od dziś wiadomo, że tam, gdzie zamykają się jedne drzwi, otwierają się kolejne.  Można też powiedzieć  inaczej – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.    
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.