Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowelizacja KPC: Co zmieni się w procedurze cywilnej po 1 marca 2020 roku?
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Wyjątkowa biblioteka w sieci

5/5 z 10 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Biblioteka Bodlejańska udostępniła w Sieci część swoich niezwykłych zbiorów. Teraz każdy może korzystać z dzieł przechowywanych w tej wyjątkowej instytucji.

Wyjątkowa biblioteka w sieci

Biblioteka Bodlejańska to jedna z najstarszych europejskich bibliotek. Została założona w 1602 roku i jest główną biblioteką Uniwersytetu w Oksfordzie. W jej zbiorach znajduje się 7 milionów przedmiotów, a na terenie Zjednoczonego Królestwa większa od niej jest jedynie British Library. W Bibliotece Bodlejańskiej znajdziemy m.in. wszystkie książki wydane na terenie Wielkiej Brytanii od roku 1610. Instytucja składa się z Bibliotek: Japońskiej, Prawniczej, Hooke'a (biblioteka popularnonaukowa), Instytutu Indyjskiego, Instytutu Orientalistyki, Filozoficznej, Naukowej Radcliffe'a, Wspólnoty Narodów i Studiów Arykańskich oraz Vere Harmsworth (historii USA).

 

Teraz internauci mogą online korzystać z manuskryptów, oglądać satyryczne rysunki komentujące wojny napoleońskie i karierę samego cesarza Francuzów, zapoznać się z XVIII- i XIX-wiecznymi grami planszowymi oraz materiałami edukacyjnymi i rozrywkowymi dla dzieci, zobaczyć jak przed trzema wiekami wyglądały pokazy magików czy przedmioty używane w cyrkach, obejrzeć XVII-wieczne mapy miejscowości Laxton, podziwiać obrazy z XIX-wiecznej Kalkuty i sceny z życia dworskiego oraz religijnego Birmy w XVIII i XIX wieku. W udostępnionych zbiorach znajdziemy spisaną przez Cobetta historię parlamentu Anglii, zapiski Artura Evansa odkrywcy pałacu w Knossos, komplet zapisków z egipskich wypraw Champolliona – twórcy egiptologii – i jego ucznia Roselliniego, prawdziwą gratkę jest też Gough Map, pochodząca z połowy XIV wieku najstarsza znana mapa dróg w Wielkiej Brytanii.

 

Biblioteka Bodlejańska udostępniła też plakaty wyborcze Partii Konserwatywnej z lat 1909-2007, greckie manuskrypty w tym pochodzące z IX wieku kopie dzieł Platona i Euklidesa, dzieła entomologów, zoologów i paleontologów, drukowane księgi z XV-XVIII wieku oraz SJC MS17 czyli pochodzące z początków XII wieku anonimowe dzieło zawierające teksty dotyczące matematyki, astronomii, czasu, kalendarza, alfabetu, medycyny i przyrody, uznawane za jeden z najważniejszych wczesnych angielskich manuskryptów naukowych.

 

Data: 15.07.2015 12:45
Autor/źródło: KopalniaWiedzy.pl
Kategoria: Rozrywka
Słowa kluczowe: biblioteka, biblioteka on-line, zbiór ksiąg, biblioteka Bodlejańska
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.