Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Bezczynność drastycznie zmniejsza siłę mięśniową

5/5 z 10 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Duńscy naukowcy stwierdzili, że wystarczą 2 tygodnie znaczącego spadku aktywności, by siła mięśniowa młodych ludzi zmniejszyła się aż o 1/3, co stanowi odpowiednik postarzenia się o 40-50 lat.

Bezczynność drastycznie zmniejsza siłę mięśniową

Zespół z Centrum Zdrowego Starzenia i Wydziału Nauk Biochemicznych Uniwersytetu Kopenhaskiego zastanawiał się, jak szybko tracimy masę i siłę mięśniową, gdy przechodzimy od naszego przeciętnego poziomu aktywności do dużego bezruchu, np. w wyniku urazu, choroby czy wakacyjnej laby. Duńczycy zebrali grupę młodych i starszych mężczyzn. Wszystkim unieruchomiono nogę za pomocą ortezy.

 

Nasze eksperymenty ujawniły, że bezczynność tak samo wpływa na siłę mięśniową starszych i młodszych mężczyzn. Mając nogę unieruchomioną przez 2 tygodnie, młodzi ludzie tracili do 1/3 siły mięśniowej, a starsi do 1/4. [...] Spadek siły mięśniowej nogi młodego mężczyzny po takim okresie unieruchomienia jest odpowiednikiem postarzenia się o 40-50 lat - podkreśla dr Andreas Vigelsoe.

 

Z wiekiem ogólna masa mięśniowa spada, dlatego na każdą nogę młodego mężczyzny przypada ok. 1 kg masy mięśniowej więcej niż u starszych panów. W czasie 2-tygodniowego unieruchomienia masę mięśniową tracą obie grupy: młodzi średnio 485 g, a starsi ok. 250 g. U wszystkich pogarsza się też forma fizyczna.

 

Im więcej masy mięśniowej masz, tym więcej jej tracisz. To oznacza, że jeśli jesteś sprawny i doznasz urazu, prawdopodobnie stracisz w takim samym okresie więcej masy mięśniowej niż ktoś niesprawny fizycznie. Mimo że starsi ludzie tracą mniej siły mięśniowej, a ich poziom sprawności spada w nieco mniejszym stopniu niż u młodych osób, utrata mięśni ma dla nich bardziej krytyczne znaczenie, bo prawdopodobnie silniej wpływa na ogólny stan zdrowia i jakość życia - wyjaśnia Martin Gram.

 

Po unieruchomieniu ochotnicy przez 6 tygodni 3-4 razy w tygodniu trenowali na rowerze. [...] Jeżdżenie na rowerze wystarczy do odtworzenia straconej masy mięśniowej i poziomu sprawności. Jeśli [jednak] po okresie bezczynności chcesz odtworzyć siłę mięśniową, musisz [też] uwzględnić trening siłowy - twierdzi Vigelsoe.

Data: 30.06.2015 11:46
Autor/źródło: KopalniaWiedzy.pl
Kategoria: Rozrywka
Słowa kluczowe: sport, zdrowie fizyczne, siła mięśni, utrata masy mięśniowej
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.