Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

(Multi)medialna depresja

5/5 z 5 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Korzystanie z wielu mediów naraz wiąże się z niepokojem i depresją.

(Multi)medialna depresja

Nie wiemy, czy wielozadaniowość medialna wywołuje objawy depresji i lęku społecznego, czy też raczej osoby z obniżonym nastrojem chętniej korzystają z mediów, by przestać myśleć o swoich problemach - opowiada prof. Mark Becker z Uniwersytetu Stanowego Michigan.

Psycholog dodaje, że o ile wykorzystanie mediów wśród młodych osób wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat o 20%, o tyle czas spędzany z kilkoma mediami jednocześnie wydłużył się aż o 120%.
 


Becker, Reem Alzahabi i Christopher Hopwood przeprowadzili wywiady z 318 ochotnikami. Pytano o liczbę godzin tygodniowo, kiedy zdarza im się korzystać z 2 lub więcej podstawowych mediów - telewizji, odtwarzaczy muzyki, telefonów komórkowych, gier wideo czy Internetu - naraz. Badani wypełniali też baterię kwestionariuszy. Korzystanie z wielu mediów w tym samym czasie wiązało się bardziej nasiloną depresją i lękiem społecznym; związek utrzymywał się nawet po wzięciu poprawki na kilka czynników, w tym na ogólny czas użytkowania mediów oraz neurotyzm i ekstrawersję.
 


Amerykanie podkreślają, że w przyszłości trzeba koniecznie ustalić kierunek zależności. Jeśli udowodnimy, że to wielozadaniowość medialna wywołuje depresję i lęk, wg Beckera, warto sformułować odpowiednie zalecenia dla użytkowników. W przypadku odwrotnej zależności, depresji skłaniającej do medialnej ekwilibrystyki, może się okazać, że to korzystny trend i że dzięki takiemu zachowaniu pacjenci lepiej sobie radzą z chorobą. Bez względu na przyczynę, obserwacja internetowo-telefoniczno-muzycznej aktywności młodych osób ma szansę stać się cennym źródłem danych klinicznych (i sygnałów ostrzegawczych depresji).Naukowcy zauważają, że przesiadując przed ekranem rozmaitych urządzeń, młodzi ludzie mają mniej czasu na kontakty z rówieśnikami twarzą w twarz. [...] Zrozumienie związku między mediami a zdrowiem psychicznym wymaga rozważenia nie tylko typu przekaźnika, ale i sposobów wykorzystania.Sondaże prowadzone zarówno wśród brytyjskich, jak i amerykańskich respondentów pokazują, że właściciele tabletów (T) i smartfonów (S) powszechnie korzystają z nich podczas oglądania telewizji. Dane dla USA demonstrują, że łączą się oni z serwisami społecznościowymi (44% grupy T i 38% S), szukają informacji powiązanych z emitowanym programem (35% T i 23% S), szukają informacji o reklamowanym produkcie (26% T i 15% S) lub kuponach (24% T, 12% S) i robią zakupy (45% T, 22% S). Analizy rynku brytyjskiego odzwierciedlają podobny trend. Badania Pew Research Center dot. "podłączonego oglądania" (ang. connected viewing), które wiosną br. prowadzono wśród osób 18-letnich i starszych, wykazały, że wśród 904 właścicieli smartfonów aż 58% traktowało gadżet jako sposób na zabicie czasu w przerwie reklamowej, 37% sprawdzało wiarygodność zasłyszanych danych, 35% odwiedzało witrynę wymienioną w programie, 32% wymieniało ze znajomymi SMS-y nt. programu, 20% sprawdzało, co inni mówią o programie, a 19% zamieszczało własne posty o audycji.
 


Autor: Anna Błońska

Źródło: Michigan State University
 

Data: 03.01.2013 10:00
Autor/źródło: KopalniaWiedzy.pl
Kategoria: Rozrywka
Słowa kluczowe: depresja, lęk, multimedia, obniżony nastrój, wielozadaniowość medialna, objawy depresji, objawy lęku społecznego
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.