Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Skąd wziąć najświeższe informacje dotyczące prawa spadkowego?

4.9/5 z 19 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Prawo spadkowe jest dziedziną prawa cywilnego regulującą zasady przechodzenia praw i obowiązków majątkowych ze zmarłej osoby na jej spadkobierców. Źródłem prawa spadkowego są czwarta księga kodeksu cywilnego i inne ustawy.

Skąd wziąć najświeższe informacje dotyczące prawa spadkowego?

Źródła prawa spadkowego

 

Prawo spadkowe będące częścią prawa cywilnego zostało ujęte w księdze czwartej kodeksu cywilnego. Pełni on rolę najważniejszego źródła przepisów omawianej dziedziny. Pewne zagadnienia związane z prawem spadkowym zostały uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego, kwestia dotycząca aktu poświadczenia dziedziczenia jest przedstawiona w ustawie Prawo o notariacie. Część regulacji znajduje się także w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Wszystkie akty normatywne są dostępne do wglądu w systemach informacji prawnej.

 

Systemy informacji prawnej

 

Systemy informacji prawnej są najważniejszym narzędziem pracy osób wykonujących zawody prawnicze. Mają formę platform umożliwiających wyszukanie różnych regulacji prawnych. Korzysta z nich każdy profesjonalny i rzetelny prawnik. Chcąc skorzystać z nich w pełnym zakresie, trzeba wykupić licencję. Niemniej do pewnych systemów ma dostęp każdy internauta. Jednym z nich jest ISAP, czyli Internetowy System Aktów Prawnych prowadzony przez Kancelarię Sejmu. Można znaleźć tam wszystkie ustawy obowiązujące obecnie, a także akty prawne, które utraciły moc oraz te, które dopiero wejdą w życie. System informacji prawnej, o którym mowa, jest stosunkowo prostym w użytkowaniu narzędziem.

 

Znacznie więcej możliwości zapewnia Lex Polonica, z której korzysta większość kancelarii prawnych w Płocku i innych większych miastach. Platforma jest prowadzona przez znane wydawnictwo prawnicze LexisNexis. Można w prosty sposób korzystać z systemu, tworząc konto studenta. Otwarcie i korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. Za główną zaletę uznaje się przejrzysty wykaz zmian oraz bardziej klarowny sposób prezentacji aktów prawnych. Chcąc wyszukać obowiązujące przepisy, należy skorzystać ze skorowidza albo wyszukiwarki pełnotekstowej.

 

Informacja prawna a informacja prawnicza

 

Mając dostęp do treści aktów prawnych, można zapoznać się z zasadami prawa spadkowego. W systemach informacji prawnej są prezentowane aktualnie obowiązujące przepisy oraz projektowane zmiany wraz z planowaną datą wejścia w życie. Niektóre przepisy są bardzo złożone i mogą budzić wątpliwości odnośnie do ich interpretacji. Wtedy warto skorzystać z baz informacji prawniczych. W przeciwieństwie do ISAP i Lex Polonica zawierają nieco inny rodzaj informacji. Należy rozróżnić pojęcia informacji prawnych i prawniczych. Informacja prawna oznacza dane zamieszczone bezpośrednio w tekście ustaw lub innych aktów normatywnych. Informacja prawnicza powstaje natomiast w efekcie interpretacji przepisów przez prawnika. Umożliwia zrozumienie prawa osobom, które nie mają wykształcenia w tym kierunku.

 

Bazy informacji prawniczych

 

Bazy informacji prawniczych są to głównie portale i serwisy internetowe specjalizujące się w publikacji artykułów poświęconych tej tematyce. Niektóre z nich mają charakter typowych czasopism internetowych. Udostępniają różne publikacje wyjaśniające podstawowe zagadnienia nie tylko z zakresu prawa spadkowego (źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/prawo/spadkowe). Pełnią rolę poradników poświęconych polskiemu prawu. Najświeższe informacje na temat prawa spadkowego pojawiają się w systemach informacji prawnej. Dopiero po pewnym czasie można spodziewać się artykułów poświęconych ich tematyce. Dlatego też w razie wątpliwości warto skorzystać z porady prawnej. Kancelarie adwokackie w Płocku, Gdańsku, Warszawie i wielu innych miastach oferują konsultacje telefoniczne i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Możliwość uzyskania informacji przez telefon lub drogą elektroniczną to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na spotkania z prawnikiem, a potrzebują drobnej porady. Informacje na temat porad prawnych udzielanych we wspomniany wyżej sposób można znaleźć na stronach internetowych kancelarii np. na www.plock-adwokat.pl

 

Piśmiennictwo prawnicze

 

Warto śledzić piśmiennictwo prawnicze. Systemy informacji prawnej nie informują o tym, jak przepisy są interpretowane przez sądy. Dostarczanie tego typu informacji jest rolą czasopism prawniczych. Zalicza się do nich czasopisma naukowe wydawane przez organizacje prawnicze oraz czasopisma poradnikowe. Publikacje naukowe i organizacji prawniczych są skierowane do prawników, natomiast poradnikowe czasopisma prawnicze powstały z myślą o osobach, które nie mają wykształcenia w tym kierunku. Publikacje prawnicze mogą mieć formę książek. Wśród nich także wyróżnia się naukowe i praktyczne – przeznaczone dla osób wykonujących zawody prawnicze oraz poradnikowe skierowane do laików.

Data: 16.12.2014 14:52
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Akademickie newsy
Słowa kluczowe: prawo spadkowe, informacja prawna, piśmiennictwo prawnicze, źródła prawa spadkowego
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.