Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

'Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu wieczystoksięgowym. Komentarz'- recenzja

4.7/5 z 17 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Publikacja jest oprawiona w twardą, elegancką okładkę o bardzo jasnej i starannie opracowanej, charakterystycznej kolorystyce. Jak na pozycję przynależną do serii „Wielkie komentarze” przystało, posiada ponad 1400 stron w bardzo przyjaznym dla czytelnika formacie. W ocenie recenzującego estetyczne i dobrze dobrane wzornictwo okładki publikacji może ze względu na jasną kolorystykę okazać się niepraktyczne z uwagi na możliwość szybkiego zabrudzenia. Czytelnik otrzymuje opracowanie pełne, w którym aspekty prawa materialnego przenikające na obszar postępowania cywilnego zostały gruntownie omówione i wyjaśnione.

'Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu wieczystoksięgowym. Komentarz'- recenzja

Przechodząc do płaszczyzny merytorycznej, której publikacja dotyczy, należy zwrócić uwagę, że ma ona charakter przede wszystkim pełny. Komentarz został podzielony na dwie zasadnicze części nierozerwalnie sprzężone ze sobą. Cześć pierwsza odnosi się do materii uregulowanej w ustawie z dnia 6 lipca 1982r., o księgach wieczystych i hipotece ( Dz. U. z 2013 r., poz. 707 ze zm. ) część druga - do przepisów o postępowaniu wieczystoksięgowym uregulowanym w ustawie z dnia 17 listopada 1964r., Kodeksu postępowania cywilnego.  Obie zaś części zostały opracowane przez poszczególnych autorów w sposób niezwykle wnikliwy i kompleksowy, zwłaszcza w zakresie odnoszącym się do przepisów o księgach wieczystych i hipotece. Autorzy w tej części stawili czoła wyzwaniu i przedstawili ewolucję instytucji ksiąg wieczystych w przepisach prawnych począwszy od uregulowań XIX wiecznych, a na uregulowaniach współczesnych kończąc, wraz z przedstawieniem propozycji de lege ferenda. Oczywiście, każdy praktyk wie, że w niewielu sprawach toczących się przed sądem przepisy te znajdują zastosowanie, aczkolwiek sprawy wynikłe na tle ich stosowania są z reguły najbardziej skomplikowanymi i czasochłonnymi. Dlatego też walor ten ma znaczenie szczególnie dla prawników praktyków, na co dzień stykających się z tymi problemami. Odnoszą się do warstwy leksykalnej to komentarz jest dziełem, w którym autorzy posługują się językiem prawniczym w bardzo przystępnym i przyjaznym dla praktyków wydaniu. Ich wypowiedzi są klarowne, a co istotne, autorzy prezentują, w sposób poparty rzeczową argumentacją, własne poglądy na kwestie będące przedmiotami sporów tak w doktrynie, jak i w orzecznictwie sądowym.

 

 

 


Podsumowując recenzowana publikacja „Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu wieczystoksięgowym. Komentarz” pod red. Jerzego Pisulińskiego autorstwa Barbary Jelonek-Jarco, Michała Kućka, Jerzego Pisulińskiego, Łukasza Przyborowskiego, Bartłomieja Swaczyna, Julity Zawadzkiej z serii wydawniczej:- "Wielkie komentarze" LexisNexis, Warszawa 2014r., wydanie 1. stanowi wyjątkową pozycję na rynku publikacji prawniczych, a to dlatego, że dotychczas nie ukazała się na rynku wydawniczym żadna tego rodzaju publikacja, w sposób pełny przedstawiająca zagadnienia związane z księgami wieczystymi i postępowaniem wieczystoksięgowym. Wyrazić więc należy słowa uznania dla ich autorów i pogratulować stworzenia tego szczególnego dzieła.
 

Data: 29.04.2014 08:42
Autor/źródło: Olejarz Jarosław
Kategoria: Akademickie newsy
Słowa kluczowe: książki prawnicze, księgi wieczyste, hipoteka, postępowanie księgowieczyste
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.