Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Komentarz do spraw o podział majątku wspólnego małżonków - recenzja

4.9/5 z 16 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Recenzja książki pt: „Komentarz do spraw o podział majątku wspólnego małżonków.” Pod redakcją Jacka Ignaczewskiego autorstwa sędzi Krystyny Skiepko z serii wydawniczej: Komentarze z wokandy wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. w Warszawie, wydanie 1; 2013r.

Komentarz do spraw o podział majątku wspólnego małżonków - recenzja

Książka została wydana jako dzieło z serii wydawniczej Komentarze z wokandy, która charakteryzuje się rozwiązaniem na rynku wydawniczym przyjętym przez wydawcę polegającym na prezentowaniu treści przez praktyków zawodowo zajmujących się rozpoznawaniem i rozstrzyganiem określonej kategorii spraw. Zasadniczo więc praca to jest skierowana do osób zajmujących stanowisko sędziego, asystenta sędziego jak również adeptów do tych zawodów. Pomocniczo praca ta powinna być przydatna dla reprezentantów innych zawodów prawniczych których obowiązki służbowe wiążą się z reprezentowaniem klientów przed sądami cywilnymi.

 

Książka ta posiada twardą, elegancką okładkę o bardzo prostej kolorystyce przyjętej przez wydawcę dla tej serii wydawniczej. Niestety ustalony układ graficzny stron zapewnia tylko dość dogodny wgląd w ich treść. Przytaczanie stanowiska orzecznictwa nie jest wyraźnie oddzielone od pozostałej treści. W efekcie skutkuje to niejasnością przekazu i jego nieprzejrzystością. Nie odmawiając woli autorki opracowania, przedstawienia kompleksowego dzieła dotyczącego kwestii podziału majątku wspólnego małżonków, środki przyjęte dla osiągnięcia tego celu powodują, że przekaz jest przepełniony treścią przez co opanowanie jej przez przeciętnego prawnika czytelnika jest nader utrudnione.

 

Dochodząc do oceny zawartości merytorycznej dzieła to podkreślić należy staranne usystematyzowanie materii objętej w omawianej publikacji. Jednakże autorka w ocenie recenzującego zbyt mało uwagi poświęciła kwestiom uregulowanym w ustawie z dnia 4 lutego 2011r., Prawo prywatne międzynarodowe ( Dz. U. 2011 Nr 80 poz. 432 ). W związku z wstąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do struktur europejskich wielu Polaków wybrało z przyczyn ekonomicznych życie na emigracji. To zaś jest zdarzeniem prawnym rodzącym skutki w wielu aspektach prawnych w tym również na gruncie ustawowej wspólności majątkowej. Autorka pominęła całkowicie ustawodawstwo europejskie obowiązujące w tej kwestii jak również nie przedstawiła nawet ogólnego jego zarysu. Dlatego też fakt ten ma decydujące znaczenie dla wyrażenia opinii, że publikacja ta co do zasady jest niepełna. Z tego względu nie posiada ona waloru przydatności w sprawach cywilnych w przedmiocie zniesienia wspólności ustawowej małżeńskiej w przypadku gdy jeden ze składników tego majątku znajduje się poza granicami Rzeczypospolitej lub jeden z małżonków przebywa stale poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stwierdzić jednocześnie należy, że w pozostałym zakresie publikacja ta jest kompleksowa i pełna, a co za tym idzie stanowi wartością publikację dla osób zajmujących się na co dzień sprawami związanym ze zniesieniem wspólności majątkowej małżonków.

 

 

 

Podsumowując recenzowana publikacja pt: Komentarz do spraw o podział majątku wspólnego małżonków. Pod redakcją Jacka Ignaczewskiego autorstwa sędzi Krystyny Skiepko z serii wydawniczej: Komentarze z wokandy wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. w Warszawie, wydanie 1; 2013r., stanowi solidną pozycję na rynku publikacji prawniczych i zarazem pomocną publikację dla prawników praktyków. Mając na uwadze ukształtowaną praktykę sądową, to w niektórych przypadkach należałoby uznać ją za wręcz lekturę obowiązkową dla osób trudniących się bezpośrednim stosowaniem prawa. Prezentowana pozycja dla wielu praktyków będzie wartościową wskazówką a dla niektórych z powodu niepełnej zawartości całkowicie bezużyteczną. W konsekwencji publikację tę należy prawnikom praktykom świadczącym pomoc prawną we wskazanym w publikacji zakresie jeśli sprawy te mogą być rozstrzygane wyłącznie w oparciu o obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej akty prawne. Osoba pragnąca odnaleźć odpowiedź na nurtujące ją pytania dotyczące znoszenia współwłasności z tzw. elementem obcym nie znajdzie w publikacji odpowiedz na nie jak również nawet wskazówek w jakim kierunku ma podążyć.

 

Jarosław Olejarz
radca prawny

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.