Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nadchodzi duża reforma procesu cywilnego i karnego. Przedstawiono jej założenia
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Egzamin komorniczy 2018 - podsumowanie

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Egzamin komorniczy za nami, czas na podsumowanie. Ile osób przystąpiło do egzaminu? Jaka była frekwencja? Wreszcie, czego dotyczyły zadania egzaminacyjne i kiedy poznany wyniki?

Egzamin komorniczy 2018 - podsumowanie

Egzamin komorniczy 2018

 

W dniach 8 i 9 marca 2018 r. przeprowadzony został egzamin komorniczy. Egzamin przeprowadziło 7 komisji egzaminacyjnych z siedzibą w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.

 

Zadania egzaminacyjne

 

Każdego dnia egzamin trwał 6 godzin, podczas których zdający opracowywali po jednym zadaniu pisemnym, dotyczącym czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Zadanie na pierwszy dzień egzaminu dotyczyło egzekucji świadczeń pieniężnych, które komornik częściowo wyegzekwował, a w części dłużnik spłacił osobiście. W drugim dniu egzaminu zdający opracowywali zadanie dotyczące egzekucji świadczeń pieniężnych na podstawie tytułu wykonawczego - nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym.

 

Frekwencja na egzaminie

 

Frekwencja na egzaminie była bardzo wysoka. Według nieoficjalnych danych, uzyskanych z poszczególnych komisji, do egzaminu przystąpiło 369 zdających, a zatem 98% spośród 378 osób, które zostały dopuszczone do egzaminu. Oficjalne dane będą znane po przesłaniu Ministrowi Sprawiedliwości dokumentacji z przebiegu egzaminu, w tym protokołów i odpisów uchwał.

 

 

Przebieg egzaminu

 

Zdający mieli możliwość opracowywania zadań egzaminacyjnych, według własnego wyboru, pismem ręcznym lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. 260 zdających (70%) wybrało opracowywanie zadań przy użyciu komputerów. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, egzamin przebiegał zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zadania egzaminacyjne zostały wydrukowane i dostarczone przy zachowaniu zasad poufności, do każdej komisji dostarczono też nośniki z aplikacją do zdawania egzaminu. W razie zakłóceń w funkcjonowaniu aplikacji, zdający mieli możliwość skorzystania z pomocy informatyków zapewniających wsparcie techniczne. W czasie trwania egzaminu w Ministerstwie Sprawiedliwości telefoniczny dyżur pełnili informatycy, celem rozwiązywania na bieżąco ewentualnych problemów związanych z działaniem aplikacji. Podczas egzaminu zdający mieli możliwość korzystania z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy oraz orzecznictwa. Dodatkowo, komisje egzaminacyjne zapewniły dostęp do stanowisk komputerowych zawierających systemy informacji prawnych.

 

Czas na wyniki

 

Ogłoszenie wyników egzaminu przez komisje egzaminacyjne spodziewane jest w I połowie kwietnia.

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.