Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Znamy wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

II etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską za nami

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Za nami II etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską. Dnia 8 grudnia kandydaci na przyszłych sędziów i prokuratorów zmagali się z zadaniami egzaminacyjnymi. Teraz pozostaje czekać na wyniki.

II etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską za nami

Ilu kandydatów przystąpiło do konkursu?

 

Do II etapu konkursu przystąpiło 585 kandydatów, a tegoroczny limit miejsc wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości wynosi łącznie na obu aplikacjach 280 miejsc.

 

Przebieg II etapu konkursu

 

Rejestracja kandydatów rozpoczęła się o godzinie 7.50, a zakończyła o godzinie 9.30. Po pouczeniach wygłoszonych przez Przewodniczącego komisji konkursowej, kandydaci o godzinie 10.10 przystąpili do rozwiązywania kazusów, na co mieli 180 minut. W trakcie pracy pisemnej kandydaci korzystali wyłącznie z aktów prawnych udostępnionych przez komisję konkursową. Wszystkie prace pisemne zostały zakodowane. Ich rozkodowanie nastąpi dopiero po dokonaniu przez członków komisji oceny wszystkich prac pisemnych.

 

W drugim etapie konkursu kandydaci sporządzają pracę pisemną, polegającą na rozwiązaniu trzech kazusów: z prawa publicznego, prywatnego oraz karnego. Rozwiązując kazusy kandydaci muszą wykazać się umiejętnością stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.

 

 

Ile punktów można zdobyć?

 

Oceny każdej pracy pisemnej dokonają niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji konkursowej. Każdy z nich wystawi ocenę w systemie punktowym, przy zastosowaniu skali od 0 do 25 punktów za poszczególne zadanie, i sporządzi pisemne uzasadnienie oceny. Liczba punktów przyznanych kandydatowi za pracę pisemną jest średnią ocen wystawionych przez obu członków komisji konkursowej. W pierwszym etapie można było zdobyć maksymalnie 150 pkt, a w drugim - 75 pkt. O kolejności miejsc na liście kwalifikacyjnej decyduje suma punktów uzyskanych przez kandydatów z obu etapów konkursu.

 

Kiedy wyniki?

 

Komisja konkursowa ogłosi wyniki konkursu nie później niż 8 stycznia 2018 r. Zostaną one opublikowane na stronie internetowej Krajowej Szkoły.

 

Źródło:
Oficjalna strona internetowa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.