Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

I etap konkursu na aplikację sędziowską i prokuratorską za nami

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

I etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, prowadzonego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury odbył się 9 listopada 2017 roku. Warto również zauważyć, że rok 2017 to ten, w którym mienił się model szkolenia wstępnego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a mianowicie likwidacji uległa aplikacja ogólna.

I etap konkursu na aplikację sędziowską i prokuratorską za nami

Limity miejsc na aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej

 

W tym roku Minister Sprawiedliwości wyznaczył limit 140 miejsc na  aplikację sędziowską, jak również limit 140 miejsc na aplikację prokuratorską. Oznacza to, że jest nie mała konkurencja, zwłaszcza że do testu I etapu konkursu przystąpiła rekordowa liczba chętnych, bo aż 2162 kandydatów.

 

Nabór na aplikację sędziowską i prokuratorską

 

Nabór na aplikacje sędziowską i prokuratorską odbywa się w drodze konkursu składającego się z dwóch etapów. Pierwszy z nich - sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa - polega na udzieleniu odpowiedzi na 150 pytań testowych. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyskuje 1 punkt. Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu jest uzyskanie z testu minimalnej liczby punktów określonej przez Ministra Sprawiedliwości. Jeżeli liczba kandydatów,  którzy uzyskali minimalną liczbę punktów jest większa niż dwukrotność limitów przyjęć na obydwie aplikacje w danym roku,  do drugiego etapu konkursu dopuszczeni zostają kandydaci stosownie do liczby uzyskanych punktów w liczbie odpowiadającej dwukrotności limitów przyjęć.

 

Jakie pytania składały się na test?

 

Test składa się z pytań z następujących dziedzin prawa:

 • konstytucyjnego wraz z zagadnieniami ustroju sądów, prokuratury i innych organów ochrony prawnej,
 • administracyjnego,
 • pracy,
 • międzynarodowego i wspólnotowego,
 • postępowania karnego,
 • karnego materialnego,
 • wykroczeń,
 • postępowania cywilnego,
 • cywilnego materialnego,
 • rodzinnego i opiekuńczego,
 • spółek handlowych,
 • swobodzie działalności gospodarczej.

 

II Etap konkursu

 

II etap konkursu, polegający na sporządzeniu pracy pisemnej, sprawdzającej umiejętności stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych, odbędzie się dnia 8 grudnia 2017 r. w Krakowie. Kandydaci otrzymają do rozwiązania trzy kazusy z prawa: prywatnego, publicznego i karnego. Do drugiego etapu przeszło 589 osób.

 

Rozpoczęcie szkolenia

 

Aplikanci rozpoczną szkolenie w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w dniu 5 marca  2018 r. Obie aplikacje trwają 36 miesięcy.

Źródło:
Oficjalna strona Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.