Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W sobotę 30 września 2017 r. o godz. 11.00 na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą. Co czeka na zdających?

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Jak wygląda egzamin?

 

Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Czas na rozwiązanie testu wynosi 150 minut. Pozytywny wynik otrzyma kandydat, który odpowie poprawnie na co najmniej na 100 pytań, czyli otrzyma min. 100 pkt.

 

21 miast, 62 komisje egzaminacyjne

 

Egzaminy na aplikacje zostaną jednocześnie przeprowadzone w 21 miastach w Polsce przez 62 komisje egzaminacyjne (22 komisje ds. aplikacji adwokackiej, 27 komisji ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 7 komisji ds. przeprowadzenia egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą).

 

Skład komisji egzaminacyjnych

 

W skład każdej z komisji egzaminacyjnej wchodzi 7 osób: przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy samorządów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej w skład komisji wchodzi ponadto prokurator.

 

 

Ile osób przystąpi w tym roku do egzaminu wstępnego?

 

Wnioski o dopuszczenie do egzaminów złożyło ponad 8 300 osób:

  • na aplikację adwokacką – ok. 3 000,
  • na aplikację radcowską – ok. 4 400,
  • na aplikację notarialną – ok. 700,
  • na aplikację komorniczą – ok. 220.

 
Zainteresowanie egzaminami jest podobne jak w roku 2016, kiedy do egzaminów przystąpiło 8 398 osób. Egzaminy te zdało 3 460 osób.

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.