Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Dłuższe studia, zmiany w doktoratach - czyli plany Ministerstwa dotyczące szkolnictwa wyższego

0.8/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Z pewnością nie wszystkim studentom przypadną do gustu pomysły, jakie Ministerstwo planuje wprowadzić w życie już w październiku 2018 roku. Reforma szkolnictwa wyższego ma bowiem zakładać m.in. wydłużenie studiów niestacjonarnych czy likwidację niestacjonarnych studiów doktoranckich. Jakie inne nowości czekają przyszłych studentów?

Dłuższe studia, zmiany w doktoratach - czyli plany Ministerstwa dotyczące szkolnictwa wyższego

Dłuższe studia

 

Plany resortu nauki i szkolnictwa wyższego mają dotknąć przede wszystkim studentów studiów niestacjonarnych. Planuje się bowiem ich wydłużenie o 2 semestry. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem ma być lepsze przygotowanie studentów zaocznych i wieczorowych. Od jakiegoś czasu wskazuje się, że studenci ci, w porównaniu z absolwentami studiów dziennych, wykazują się mniejszą wiedzą teoretyczną. Jednak  nie wolno zapominać, że wiedza teoretyczna nie wystarczy, Niejednokrotnie absolwent studiów zaocznych czy wieczorowych, który w trakcie studiów miał możliwość nabywania potrzebnego w pracy doświadczenia, jest bardziej pożądany na rynku pracy od absolwenta studiów stacjonarnych, który może pochwalić się wprawdzie doskonałym przygotowaniem teoretycznych, ale niewielkim doświadczeniem praktycznym. Wracając jednak do planowanych zmian wskazać należy, że oznaczają one w praktyce to, że studia dwustopniowe – licencjackie i magisterskie będą trwały siedem lat, z kolei jednostopniowe studia magisterskie realizowane w trybie wieczorowym bądź zaocznym, które dziś kończy się po pięciu latach nauki, potrwają rok dłużej. W przypadku studiów niestacjonarnych oznacza to więc wzrost kosztów kształcenia, które student musi pokryć.

 

Likwidacja niestacjonarnych studiów doktoranckich

 

Reforma szkolnictwa wyższego ma również zlikwidować niestacjonarne studia doktoranckie. Pozostaną natomiast tzw. doktoraty z wolnej stopy. Ministerstwo zamierza także powołać szkoły doktorskie, które powstaną na uczelniach i będą oferowały stypendium dla każdego słuchacza.

 

 

Inne zmiany

 

Planowane zmiany dotyczyć mają również zakresu kompetencji szkół wyższych. Uczelnie mają otrzymać więcej wolności w zakresie regulacji wewnętrznych przepisów, m.in. dotyczących powoływania stanowisk prorektorów i dziekanów. Ustawa wymusi tylko to, by na uczelni był urząd rektora, senatu i rady uczelni.

 

Zmiany mają objąć również tzw. kredyty studenckie. Wszyscy, którzy rozpoczną studia przed 30. rokiem życia będą mogli ubiegać się o taki kredyt. Obecnie granicą wieku jest 25 lat.


 

Źródło: http://www.newsweek.pl    
 

Data: 27.08.2017 13:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Kariera, Gorące tematy, Studia, Finanse studenta
Słowa kluczowe: studia niestacjonarne, studia wieczorowe, studia zaoczne, doktorat, studia doktoranckie, reforma szkolnictwa wyższego 2018
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.