Kto może zostać zawodowym kuratorem sądowym?
Kuratorem zawodowym może być mianowany ten, kto:
Minister Sprawiedliwości, na wniosek prezesa sądu okręgowego, może jednak, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, zwolnić od obowiązku odbycia aplikacji kuratorskiej i złożenia egzaminu kuratorskiego.
Jakie są stopnie służbowe dla kuratorów zawodowych?
Stopnie służbowe dla kuratorów zawodowych to:
Stopnie służbowe nadaje prezes sądu okręgowego na wniosek kuratora okręgowego, z tym, że wyższy stopień służbowy można nadać po 3 latach wyróżniającej się pracy, od dnia poprzedniego awansu. W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres ten może być skrócony.
Czas pracy kuratora zawodowego
Czas pracy kuratora zawodowego określony jest wymiarem jego zadań. Kurator wykonuje obowiązki służbowe w terenie oraz pełni dyżury sądowe ustalone przez prezesa sądu rejonowego po zasięgnięciu opinii kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej.
Ile zarabia zawodowy kurator sądowy?
Ustawa budżetowa na 2017 rok ustala w art. 14 kwotę bazową dla zawodowych kuratorów sądowych w wysokości 1873,84 zł. Wynagrodzenie zasadnicze kuratorów zawodowych ustala się przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej, określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1547).
Uwzględniając mnożnik kwoty bazowej:
Poza wynagrodzeniem zasadniczym kuratorzy otrzymują dodatki, np. dodatek patronacki, dodatek funkcyjny czy dodatek za pracę terenową.
Aplikant kuratorski otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2060,56 złotych.
Ile trwa aplikacja kuratorska?
Aplikacja kuratorska trwa rok. W uzasadnionych wypadkach prezes sądu okręgowego, po zasięgnięciu opinii kuratora okręgowego, może skrócić aplikację kuratorską do 9 miesięcy, jeżeli aplikant został w tym okresie należycie przygotowany do egzaminu kuratorskiego, uzyskując pozytywną ocenę z przebiegu aplikacji. Czas trwania aplikacji może zostać przedłużony na wniosek aplikanta na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli aplikant nie przystąpił do egzaminu lub nie zdał go w pierwszym terminie.
Prezes sądu okręgowego, po zasięgnięciu opinii kuratora okręgowego, zatrudnia aplikanta kuratorskiego na podstawie umowy o pracę, zawartej na czas określony, uwzględniając możliwość jej rozwiązania przed upływem terminu. W uzasadnionych wypadkach prezes sądu okręgowego, po zasięgnięciu opinii kuratora okręgowego, może bowiem rozwiązać umowę z aplikantem kuratorskim w terminie wcześniejszym, jeżeli przebieg aplikacji wskazuje nieprzydatność aplikanta do kuratorskiej służby sądowej.
Aplikacja kuratorska ma na celu:
Co istotne, aplikant kuratorski pozostaje pod patronatem kuratora zawodowego wyznaczonego przez kierownika zespołu kuratorskiego. Patron aplikanta kuratorskiego:
Jakie są obowiązki aplikanta kuratorskiego?
Aplikant kuratorski jest obowiązany do:
Egzamin kuratorski
Aplikant kuratorski składa egzamin kuratorski przed komisją egzaminacyjną, którą powołuje prezes sądu okręgowego. Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, którym jest prezes sądu okręgowego bądź wyznaczony przez niego wiceprezes, oraz trzech członków: sędziego, kuratora okręgowego i kuratora zawodowego. Prezes sądu okręgowego może powołać do składu komisji inne osoby, które zawodowo zajmują się kuratelą sądową, za ich zgodą - w liczbie nieprzekraczającej połowy składu komisji określonego wyżej. O składzie komisji egzaminacyjnej oraz terminie i miejscu egzaminu przewodniczący zawiadamia członków komisji oraz podlegających egzaminowi aplikantów co najmniej na miesiąc wcześniej.
Egzamin kuratorski odbywa się w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, w miesiącu poprzedzającym upływ okresu aplikacji. Egzamin pisemny odbywa się w obecności i pod nadzorem co najmniej 2 członków komisji egzaminacyjnej, a egzamin ustny - przed komisją egzaminacyjną.
Ustalono następującą skalę ocen:
W razie niedostatecznego wyniku egzaminu aplikant może przystąpić jeden raz do ponownego jego składania, w ciągu 6 miesięcy od dnia egzaminu poprzedniego.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu analizy akt sprawy oraz przygotowaniu stosownego wniosku procesowego lub innego pisma, którego przygotowanie należy do zadań kuratora sądowego. Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu pisemnego jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego. Egzamin ustny obejmuje sprawdzenie znajomości metodyki pracy kuratora sądowego, organizacji wymiaru sprawiedliwości, przepisów prawnych dotyczących działalności kuratorów sądowych oraz innych wiadomości potrzebnych do wykonywania zawodu kuratora sądowego.
Podstawa prawna:
Art. 4, art. 5, art. 7, art. 8, art. 13, art. 14, art. 71, art. 72, art. 73, art. 75, art. 78, art. 79, art. 80, art. 81, art. 82, art. 83 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 795 ze zm.).
Art. 14 ustawy budżetowej na rok 2017 z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 108).
Data: | 22.06.2017 11:00 |
---|---|
Autor/źródło: | Szok Natalia |
Kategoria: | Prawo, Kariera, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Zawody prawnicze, Finanse studenta |
Słowa kluczowe: | ustawa o kuratorach sądowych, egzamin kuratorski, wynagrodzenie zasadnicze kuratora sądowego w 2017 roku, stopnie służbowe dla kuratorów zawodowych, aplikacja kuratorska, aplikant kuratorski |
WASZE KOMENTARZE