Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak napisać dobry życiorys?

4.8/5 z 5 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Czym różni się CV od życiorysu? Najprawdopodobniej wyłącznie nazwą, choć niektórzy wciąż stawiają wyraźną kreskę między CV a życiorysem. Jak napisać dobry dokument, który zainteresuje potencjalnych pracodawców?

Jak napisać dobry życiorys?

Dziś – w odpowiedzi na znalezione w sieci ogłoszenia o pracę –  już nie wymaga się pisania klasycznego życiorysu, który był pisemną, rozwlekłą relacją na temat naszego życia. Była to forma opowiadania, złożona z wielu zdań. Współcześnie trudno sobie wyobrazić, aby jakiś pracodawca chciał czytać dziesiątki takich historii ze względu na brak czasu.

 

Według badań orientacyjny czas przeglądania jednego CV przez rekrutera trwa zaledwie 30 sekund (więcej o badaniach związanych z czytaniem przez rekruterów CV możesz przeczytać tutaj: www.wiadomosci24.pl/artykul. To wielka sztuka, aby przez tak krótki czas skupić uwagę rekrutera, zainteresować go na tyle, by chwycił za słuchawkę i zadzwonił do nas z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Jak więc napisać życiorys, który będzie fascynującym opowiadaniem o nas samych?

 

Cechy oryginalnego życiorysu

 

CV lub każdy inny życiorys musi zawierać garść konkretnych, szablonowych informacji, jakimi są adres, dane osobowe, numer kontaktowy, a także wykształcenie, ścieżka zawodowa i  edukacyjna oraz zainteresowania. Jedne z tych elementów są ważniejsze od innych, choć wszystkie muszą się zawrzeć w życiorysie.

 

Niektórzy twierdzą, że dobry życiorys powinien się zmieścić zaledwie na jednej stronie kartki A4. Co zrobić jeśli nasze wykształcenie i kariera zawodowa, a także zdobyte umiejętności wykraczają poza jedną kartkę papieru? Należy pisać tyle, ile jesteśmy w stanie ciekawie, konkretnie i na temat napisać o samym sobie.

 

Nowa sekcja w życiorysie

 

Jedną z nowych sekcji w życiorysie są cele zawodowe. Do tej pory poza listem motywacyjnym nie było możliwości przekonać jaki mamy ambicje w związku z nowym stanowiskiem pracy. Cele zawodowe pozwalają pokazać nasze umiejętności, dotychczasowe dokonania zawodowe i wskazać, jakie konkretnie wartość możemy nadać nowemu stanowisku.

 

Cele zawodowe muszą być bardzo zwięźle napisane. To około 50 słów znajdujących się zaledwie w czterech linijkach tekstu. Mają być formą swoistego sloganu reklamowego. Przykładem może być krótka informacja typu: „Jestem menadżerem z czteroletnim stażem zajmującym się zarządzaniem ludźmi”. Ta informacja pozwala w sposób zwięzły pokazać kim jest dana osoba, jakimi umiejętnościami potrafi się wykazać w pracy. Wspomnieć należy także o konkretnych osiągnięciach, jakie stały się udziałem kandydata np. „udało mi się pozyskać 100 000 zł na rozwój naszej firmy”. Taka informacja od razu pokazuje, że mamy do czynienia z osobą ambitna i przedsiębiorczą potrafiącą realizować założone cele.

 

Profilowanie życiorysu

 

Można stworzyć życiorys, który będzie wielokrotnie powielany i wysyłany do różnych pracodawców. To nie jest dobre wyjście z sytuacji, ponieważ nie ma jednego idealnego kandydata na wszystkie stanowiska. Zorientuj się na jakie stanowisko chciałbyś się ubiegać i stwórz kilka różnych życiorysów, które odpowiadają konkretnej ofercie pracy. Spróbuj nawiązać do każdego punktu zamieszczonego przez pracodawcę w ofercie. Staniesz się nagle idealnym kandydatem dopasowanym do konkretnego stanowiska.

 

Estetyka i prezencja

 

Okażesz się interesującym kandydatem jeśli nie tylko napiszesz, że znasz się na obsłudze komputera oraz wszystkich urządzeń biurowych, jak to często umieszcza się w CV, ale także pokażesz to na swoim przykładzie własnego życiorysu, że potrafisz stworzyć ciekawy projekt.

 

Spróbuj posłużyć się infografiką i staraj się tak rozmieścić tekst, aby już zwracać uwagę na konkretne fragmenty treści. Posłuż się również kolorami, choć to akurat rób to z dużym wyczuciem. Tutaj łatwo przesadzić, lecz ładny wygląd naszego CV na pewno odróżni nas od innych tego typu aplikacji. Czy naprawdę łudzisz się, że wszystkie przesłane życiorysy trafią do rąk rekrutera? Będą to tylko wybrane, które w mgnieniu zwrócą jego uwagę.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem praca-piekary.pl 

 

 

Data: 28.01.2016 14:31
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Kariera, Gorące tematy, Studia
Słowa kluczowe: praca, cv, życiorys, jak napisać życiorys
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.