Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak zostać kuratorem sądowym?

4/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Kurator sądowy jest funkcjonariuszem publicznym. Kuratorów dzieli się na zawodowych i społecznych. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w zespole kuratorskiej służby sądowej, to sprawdź, jaka czeka cię droga.

Jak zostać kuratorem sądowym?

Osoby rozważające pracę w charakterze kuratora sądowego, powinny wiedzieć, na czym polega ten zawód i jakie obowiązki będą zobowiązani wykonywać na co dzień. Każdy kurator sądowy wykonuje swoją pracę w zespole kuratorskiej służby sądowej. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych, obowiązki kuratora koncentrują się na wykonywaniu orzeczeń sądu w zakresie np. wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym lub kontrolnym.

 

 

Ponieważ kurator ma konkretne zadania do wykonania, a jego praca to nieustanne motywowanie innych, osoby myślące o tym zawodzie, powinny posiadać odpowiednie umiejętności i predyspozycje. Przede wszystkim ważne jest samozaparcie i dążenie do określonego celu. Nie można zapominać, że kuratorzy na co dzień spotykają się z osobami pochodzącymi z różnych środowisk. W praktyce zatem kurator musi być osobą otwartą, która będzie potrafiła nawiązać kontakt z każdym swoim podopiecznym.

 

Kurator - zawodowy czy społeczny?

 

Kuratorzy zawodowi dzielą się na kuratorów pracujących z osobami dorosłymi (wówczas wykonują orzeczenia w sprawach karnych) i rodzinami (wówczas wykonują orzeczenia wydawane przez sądy rodzinne). Kuratorzy społeczni mogą – podobnie jak zawodowi – pracować z dorosłymi lub rodzinami. Różnica polega jednak na tym, że ci drudzy pełnią obowiązki społecznie, wykonując przy tym zadania przydzielone im przez kuratorów zawodowych. 

 

Kurator - historia zawodu

 

Kurator to zawód, którzy powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w połowie XIX w. Wówczas bowiem w krajach Europy Zachodniej dostrzeżono potrzebę powołania instytucji kurateli sądowej. Jej pracownicy mieli początkowo pomagać sędziom.

 

Pierwsze w Polsce sądy, które rozpatrywały sprawy nieletnich, zostały powołane w 1919 r. Wówczas też sędziowie otrzymali uprawnienie do powoływania specjalnych opiekunów. Ich zadanie polegało na pomocy sędziom w sprawowaniu opieki nad nieletnimi w okresie zawieszenia wykonania kary, która została im wymierzona.

 

Wykształcenie przyszłych kuratorów

 

Szczegółowe wytyczne odnośnie tego, kto może zostać mianowany kuratorem zawodowym, można znaleźć we wymienionej już ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych. Zgodnie z nią, kuratorem zawodowym może zostać tylko osoba, która:

  • posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  • jest nieskazitelnego charakteru,
  • jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego,
  • ukończyła wyższe studia magisterskie z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych albo inne wyższe studia magisterskie i studia podyplomowe z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych,
  • odbyła aplikację kuratorską i zdała egzamin kuratorski.

 

Aplikację kuratorską zainteresowani odbywają w placówkach sądu okręgowego. W czasie 12 miesięcy jej trwania przyszli kuratorzy poznają swój przyszły zakres obowiązków. Egzamin kuratorski, podobnie jak np. prokuratorski, składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

 

Ścieżka kariery i zarobki – na co może liczyć kurator?

 

Istnieją trzy stopnie służbowe kuratorów zawodowych: kurator zawodowy, starszy kurator zawodowy i kurator specjalista. Wyższy stopień służbowy kurator może otrzymać już po 3 latach wyróżniającej się pracy. Od tej reguły przewiduje się również odstępstwo – kurator może liczyć na wcześniejszy awans, jeżeli będzie osiągał bardzo dobre wyniki.

 

Kurator zawodowy, w odróżnieniu od np. radcy prawnego, nie prowadzi działalności doradczej – nie może np. pomóc przedsiębiorcy, gdy ten chce zawrzeć układ ratalny z ZUS. Działalność kuratorów koncentruje się na pracy z osobami, wobec których zastosowano nadzór kuratorski. Ci, którzy będą wykonywać ten zawód, mogą liczyć na stałą pensję, a kuratorzy okręgowi, ich zastępcy i kierownicy zespołu kuratorskiej służby sądowej na dodatek funkcyjny.

 

Artykuł powstał dzięki ekspertom tworzącym portal praca-bytom.pl

Data: 22.01.2016 07:28
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Kariera, Studia
Słowa kluczowe: kurator, kurator sądowy, kurator zawodowy, nadzór kuratorski
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.