Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

4.2/5 z 5 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zawodowo zajmuje się wyceną nieruchomości. By zostać rzeczoznawcą majątkowym, potrzebne jest nie tylko stosowne wykształcenie, lecz także odpowiednie predyspozycje. Sprawdź, jakie studia wybrać, by móc w przyszłości wykonywać ten zawód.

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Codzienna praca rzeczoznawców majątkowych polega na wycenie nieruchomości. Dokumenty, które przygotowują oni w zaciszu swoich biur, są szczególnie istotne m.in. dla inwestorów i banków. Z usług rzeczoznawcy majątkowego korzystają również – choć rzadziej – osoby fizyczne, które są zainteresowane np. zbyciem posiadanej nieruchomości. Otrzymując od rzeczoznawcy majątkowego dokument, w którym znajduje się informacja o wartości ich nieruchomości, mogą np. skuteczniej negocjować cenę z potencjalnymi nabywcami.

 

Praca rzeczoznawcy majątkowego ma niebagatelne znaczenie dla całego rynku związanego z nieruchomościami. Rzeczoznawcy często sporządzają ekspertyzy dotyczące np. skutków finansowych związanych z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego. Z uwagi na ciążącą na tym zawodzie odpowiedzialność, rzeczoznawcą nie może zostać każdy – sporządzać wyceny mogą tylko te osoby, które zdobędą stosowne uprawnienia.

 

 

Jakie wymagania muszą spełnić przyszli rzeczoznawcy?

 

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, rzeczoznawcą majątkowym może zostać wyłącznie taka osoba, która:

  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • nie była karana m.in. za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu,
  • ma wykształcenie wyższe i ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości,
  • odbyła co najmniej 6-miesięczną praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości,
  • zdała postępowanie kwalifikacyjne (w tym egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania wartości nieruchomości).

 

Oznacza to, że przyszli rzeczoznawcy wcale nie muszą kończyć studiów powiązanych z obrotem nieruchomościami – mogą skończyć dowolnie wybrane, gdyż i tak są zobowiązani do odbycia praktyk zawodowych i skończenia związanych z wyceną nieruchomości studiów podyplomowych. Z drugiej strony, ci, którzy skończą studia, których program pokrywał się z zakresem studiów podyplomowych z wyceny nieruchomości, nie będą musieli dodatkowo kończyć studiów podyplomowych.

 

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym, czyli postępowanie kwalifikacyjne

 

By uzyskać uprawnienia w zakresie szacowania wartości nieruchomości, osoby zainteresowane muszą przejść postępowanie kwalifikacyjne, składające się z dwóch etapów. Jest ono odpłatne, a przeprowadza jest Państwowa Komisja Kwalifikacyjna.

 

Sam egzamin składa się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Część pisemna to test składający się z 90 pytań. W przypadku egzaminu ustnego, zainteresowani mają do wyboru: albo przygotować projekty operatów szacunkowych i wówczas odpowiadać na pytania, które będą ich dotyczyć albo zdecydować się na losowanie pytań.

  

Kariera i rozwój rzeczoznawcy majątkowego

 

Zdecydowana większość rzeczoznawców majątkowych decyduje się na własną praktykę. Pracując na własny rachunek, mogą oni nawiązać współpracę np. z bankami czy inwestorami. Nie jest to jednak jedyna droga rozwoju. Osoby, które dopiero co nabyły uprawnienia do wykonywania tego zawodu, mogą obawiać się odpowiedzialności. Z tego też względu ustawodawca dopuścił inne możliwości – rzeczoznawca może być zatrudniony w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej w firmie zajmującej się szacowaniem wartości nieruchomości. Takie osoby powinny szukać zatrudnienia choćby na jednym z lokalnych portali publikujących oferty pracy (np. praca-dabrowa.pl).

 

W pierwszym przypadku, czyli założenia własnej działalności gospodarczej, możliwości rozwoju są nieograniczone, a dodatkowo rzeczoznawca może wybierać wśród podmiotów, z którymi nawiąże współpracę. Ci, którzy zdecydują się na pracę dla firmy zajmującej się szacowaniem wartości nieruchomości, mogą omówić swój rozwój zawodowy z przełożonymi.

Data: 20.01.2016 07:34
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Prawo, Kariera
Słowa kluczowe: rzeczoznawca, rzeczoznawca majątkowy, wycena nieruchomości, rynek nieruchomości
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.