Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak zostać asesorem komorniczym?

4/5 z 9 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Absolwenci kierunku prawo mają wiele możliwości zawodowych, a jedną z nich jest wybór aplikacji komorniczej. Po jej ukończeniu można wykonywać czynności zarezerwowane dla asesorów komorniczych. Jak wygląda codzienna praca asesorów?

Jak zostać asesorem komorniczym?

Moment ukończenia studiów to dla wielu absolwentów moment, w którym muszą zdecydować się, co będą robić dalej. Są kierunki, po skończeniu których można od razu szukać zatrudnienia, są też takie, które wymagają dalszej specjalizacji. Jednym z tych ostatnich jest prawo. Absolwenci tego kierunku najczęściej decydują się na jedną z kilku aplikacji, by móc wykonywać czynności zarezerwowane np. dla radcy prawnego, komornika czy adwokata.

 

Kim jest asesor komorniczy? To osoba, która ukończyła aplikację komorniczą i w przyszłości może wystąpić o powołanie na komornika sądowego. Asesorzy komorniczy są powoływani przez prezesów sądów apelacyjnych na wniosek samych zainteresowanych, ale po zasięgnięciu opinii rady właściwej izby komorniczej. Komornicy mają obowiązek zatrudnić w okresie 2 lat co najmniej jednego asesora komorniczego.

 

Edukacja – jaką wybrać aplikację?

 

Absolwenci zainteresowani pracą w charakterze asesora komorniczego muszą ukończyć studia prawnicze i wybrać aplikację komorniczą. By się na nią dostać, niezbędne jest pozytywne przejście egzaminu wstępnego (konkursowego). Polega on na sprawdzeniu wiedzy poszczególnych kandydatów (z zakresu m.in. prawa cywilnego, postępowania cywilnego czy prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego). Egzamin ten jest płatny i organizowany raz w roku. Pozytywny wynik z egzaminu uzyskuje kandydat, który otrzymał co najmniej 100 punktów (więcej szczegółów można znaleźć tutaj: www.izba.krakowska.komornik.pl).

 

Aplikacja komornicza trwa 2 lata. W tym czasie aplikant zapoznaje się z pracą komornika sądowego, uczy się też prowadzenia kancelarii komorniczej. Po jej zakończeniu na aplikanta czeka kolejny test – egzamin końcowy. Ten polega na sprawdzeniu, czy kandydat będzie w stanie samodzielnie i w prawidłowy sposób wykonywać zawód komornika. Osoby, które uzyskają z tego egzaminu pozytywną ocenę, mogą wnioskować o wpis na listę asesorów.

 

Na czym polega praca asesora komorniczego?

 

Miejscem pracy asesora komorniczego jest kancelaria komornicza. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, komornik może zlecić asesorowi komorniczemu prowadzenie egzekucji m.in. w sprawach o świadczenie pieniężne. Wspomniana ustawa dokładnie wylicza, jakich obowiązków nie można powierzyć asesorowi komorniczemu – mowa m.in. o wykonywaniu czynności w sprawach, których wartość przekracza kwotę wskazaną w ustawie przez ustawodawcę.

 

W praktyce asesorzy komorniczy najczęściej wykonują prace w kancelarii (rejestracja spraw, zajmowanie majątku dłużnika, księgowanie wpłat) lub przeprowadzają czynności egzekucyjne w miejscu zamieszkania, lub przebywania dłużnika. Asesorzy poszukujący zatrudnienia, mogą wysyłać dokumenty aplikacyjne do wybranych kancelarii, mogą również szukać ogłoszeń na portalach związanych z pracą.

 

Możliwości rozwoju – na co może liczyć asesor komorniczy?

 

Zdecydowana większość asesorów komorniczych myśli o tym, by w przyszłości założyć własną kancelarię komorniczą. Taka jest źródłem stałego dochodu, choć wiąże się również z większą odpowiedzialnością i koniecznością wyposażenia biura w szereg niezbędnych narzędzi.

 

Zarobki asesorów komorniczych są zróżnicowane – zależą głównie od zakresu obowiązków i wielkości kancelarii. Na najwyższe pensje mogą liczyć ci asesorzy, którzy wykonują pracę w dużych kancelariach. Tam, gdzie przyrost spraw jest z roku na rok coraz większy, przybywa nie tylko obowiązków, lecz także są większe szanse na negocjowanie miesięcznego wynagrodzenia.

 

Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu Praca Bielsko specjalizującej się w ogłoszeniach o pracę.

Data: 14.01.2016 16:44
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Kariera, Aplikacje, Studia, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: asesor komorniczy, aplikacja, komornik, prawo
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.