Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Studenci i absolwenci prawa w drodze po cenne doświadczenie

5/5 z 3 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Renomowana kancelaria Duraj & Reck i Partnerzy z Katowic rozpoczęła drugą już edycję projektu „Zostań mecenasem”. Inicjatywa skierowana jest do studentów oraz absolwentów prawa. Ci pierwsi mają szansę na płatne praktyki, drudzy na aplikację. Łączy ich jedno – możliwość postawienia pierwszych, trudnych kroków w zawodzie pod opieką doświadczonych i wykwalifikowanych mecenasów. O projekcie, który potrwa do końca października, rozmawiamy z Tomaszem Durajem, partnerem w Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy.

Studenci i absolwenci prawa w drodze po cenne doświadczenie

Panie mecenasie, skąd pomysł na realizację projektu „Zostań mecenasem”?

 

Już kilka lat temu zauważyliśmy, że studenci, a w następstwie i absolwenci prawa, mają ogromny problem z rozpoczęciem kariery zawodowej. To jest w zasadzie problem całego rynku pracy w Polsce. Dziś pracodawcy nie poszukują pracowników wykwalifikowanych, lecz przede wszystkim doświadczonych. To nie dyplom daje obecnie przepustkę do upragnionego stanowiska, a przepracowane miesiące czy lata. Wszyscy oczekują od pracowników natychmiastowych rezultatów, a do tego potrzebne jest doświadczenie. Pracodawcy niechętnie poświęcają czas na szkolenie młodych pracowników. Poniekąd to efekt kryzysu, który uderzył kilka lat temu w niemal cały rynek. W tym wszystkim zapomniano jednak o tym, że wśród młodych, świeżo upieczonych absolwentów można znaleźć naprawdę wartościowych pracowników. Dlatego w zeszłym roku podjęliśmy decyzję – zrealizujemy projekt, który pozwoli absolwentom, a nawet studentom, na postawienie pierwszych, trudnych kroków w zawodzie pod okiem doświadczonych oraz wykwalifikowanych mecenasów.

 

Z jakim zainteresowaniem spotkała się pierwsza edycja?

 

Większym, niż się spodziewaliśmy. To tylko potwierdziło nasze przypuszczenia, że dziś młodzi adepci prawa mają problem z rozpoczęciem swojej drogi zawodowej. Planowaliśmy przyjąć trzech studentów na płatne praktyki oraz trzech aplikantów. Tymczasem było tak wielu chętnych, prezentujących wysoki poziom, że w sumie przyjęliśmy dwóch studentów oraz pięciu aplikantów. Już po pierwszych dniach projektu wiedzieliśmy, że będziemy go kontynuować także w tym roku.

 

Jak studenci mogą ubiegać się o płatny staż w Państwa kancelarii?

 

Przede wszystkim poszukujemy studentów czwartego bądź piątego roku. Cały proces aplikowania składa się z czterech prostych kroków. Pierwszy z nich jest najłatwiejszy: wystarczy wejść na stronę projektu www.zostanmecenasem.pl i zarejestrować się. Następnie trzeba zmierzyć się z jednym z przygotowanych przez kancelarię casusów, wziąć udział w teście przeprowadzanym w naszej kancelarii, a na samym końcu spotkać się z nami na rozmowie kwalifikacyjnej. Oczywiście na ostatni etap zaproszeni zostają naszym zdaniem najlepsi, kandydaci.

 

A w przypadku absolwentów?

 

Absolwenci są już po egzaminie, więc w procesie rekrutacji nie organizujemy im dodatkowego testu. Muszą się jedynie zarejestrować, zaprezentować wynik z egzaminu, zmierzyć się z naszym casusem, a na koniec spotkać się z nami na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Casus wydaje się istotnym elementem tego projektu

 

To prawda. Dzięki niemu będziemy mogli bowiem zaobserwować tok rozumowania naszych kandydatów. To bardzo ważny aspekt pracy w zawodzie mecenasa. Na rozwiązanie casusu kandydaci będą mieli ograniczony czas, ale nie szybkość będzie oceniana, lecz umiejętność logicznego myślenia. Dlatego jeśli mógłbym coś doradzić studentom i absolwentom zainteresowanym naszym projektem: nie zwracajcie uwagi na czas. Skupcie się nad przedstawieniem toku rozumowania, logiką wywodu prawniczego oraz postarajcie się o jasność przekazu, tak aby był czytelny.

 

Wiadomo zatem, jakich kandydatów poszukujecie. Dlaczego warto ubiegać się o współpracę z kancelarią?

 

Po pierwsze jesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią, z wieloma sukcesami na koncie. Od kilku lat jesteśmy notowani w różnego rodzaju rankingach dotyczących kancelarii. Po drugie, pracujemy dla największych marek i firm w kraju. Po trzecie, mamy w swoim zespole doświadczonych i wykwalifikowanych prawników, adwokatów, radców prawnych. Na co dzień współpracujemy z doradcami podatkowymi, biegłymi rewidentami, rzecznikami patentowymi czy uniwersyteckimi wykładowcami. Ponadto na bieżąco prowadzimy sprawy we współpracy z renomowanymi kancelariami m.in. z Anglii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Australii.

 

Krótko mówiąc: dla praktykantów i aplikantów to ogromna szansa na zdobycie tak ważnego doświadczenia?

 

Dokładnie. Myślę, że możliwość zaprezentowania w swoim CV współpracy z renomowaną kancelarią pomoże w rozpoczęciu kariery zawodowej. Poza tym nie wykluczamy takiej możliwości, że praktykanci i aplikanci, którzy szczególnie dobrze się zaprezentują, zostaną z nami na dłużej. Dla przykładu, w wyniku poprzedniej edycji oraz pracy na wysokim poziomie dziś w naszym zespole na stałe pracuje 4 osób, które wzięły udział w praktykach lub aplikacji. To bardzo dużo, uważam ze to najlepszy papierek lakmusowy, który przesądza o powodzeniu projektu.

Data: 14.10.2015 09:00
Autor/źródło: Duraj Tomasz
Kategoria: Kariera
Słowa kluczowe: student prawa, kariera zawodowa, płatny staż, zosytań mecenasem
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.