Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Technik prawny - nowy zawód sposobem na drogich adwokatów (w Ameryce)?

5/5 z 17 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Waszyngton jest pierwszym stanem w USA, w którym w 2015 r. utworzono i wprowadzono na rynek nowy zawód prawniczy - technika prawnego. Siedem osób, które przeszły szkolenie i zdały egzamin, lada dzień otrzyma licencję na świadczenie w ograniczonym zakresie pomocy prawnej.

Technik prawny - nowy zawód sposobem na drogich adwokatów (w Ameryce)?

Ameryka cierpi na brak dostępu do pomocy prawnej

 

Nie trzeba być dyplomowanym prawnikiem. Wprowadzenie samodzielnie działających techników prawnych na rynek to inicjatywa Sądu Najwyższego stanu Waszyngton. Ma być sposobem na zwiększenie dostępu Amerykanów do usług prawnych. Tańsi w zamyśle od adwokatów technicy mają zaspokajać najprostsze potrzeby ludzi, których nie stać dziś na drogie usługi tych pierwszych. Według badań stanowych 80 proc. osób z niskim lub średnim dochodem, którzy potrzebowali porady lub reprezentacji prawnej, odeszło z kwitkiem, bo nie mogli sobie na to pozwolić, albo nie wiedzieli, do kogo się o nią zwrócić. Rząd ma obowiązek zapewnić pomoc prawnika w sprawach karnych, w cywilnych - już nie. Trzeba iść do adwokata albo radzić sobie samemu. Są oczywiście programy darmowej pomocy prawnej, ale w Ameryce doświadczonej kryzysem, ich finansowanie z roku na rok się drastycznie kurczy.

 

Dlaczego amerykańscy adwokaci są drodzy, choć jest ich tak wielu? Składa się na to wiele czynników ekonomicznych, które sprawiają, że ich usługi nie mogą być tańsze, przed wszystkim dominujący model biznesowy ich świadczenia. Eksperci wskazują też często na jedną przyczynę - ukończenie szkoły prawniczej kosztuje przeciętnie ok. 50 tys. dol. Aby spłacić w terminie kredyt zaciągnięty na te studia, świeżo upieczeni adwokaci nie mogą zejść z ceny - jak wynika z badań nawet prawnik z ledwie trzyletnim doświadczeniem zawodowym żąda średnio 255 dolarów za godzinę pracy.

 

Technik prawny ma być tańszy. Jego wyszkolenie kosztuje 10 tys. dolarów, a otrzymuje przygotowanie specjalistyczne bardziej intensywne niż adwokat - wskazują zwolennicy i promotorzy nowej profesji.

 

Przeszkoleni i licencjonowani technicy prawni (Legal Technicians, Limited License Legal Technicians) mają świadczyć doradztwo prawne w ograniczonym, ściśle określonym zakresie - prawa rodzinnego. Amerykańskie media porównują ich do dyplomowanych pielęgniarek, które same mogą przepisywać niektóre leki pacjentom. W tej analogii - lekarz to adwokat z pełnymi uprawnieniami zawodowymi.

 

Pierwszych siedem jaskółek wyleciało z gniazda

 

Pierwszy egzamin na technika prawnego w maju 2015 r. zaliczyło siedem spośród dziewięciu zdających osób (same panie). Składał się z dwóch części - z zakresu odpowiedzialności zawodowej oraz praktycznych aspektów prawnych stosunków rodzinnych. Aby zdobyć licencję należało też spełnić inne wymogi oraz złożyć przysięgę przed Sądem Najwyższym stanu Waszyngton. To ten sąd właśnie, a ściślej powołana przezeń trzynastoosobowa Rada ds. Techników Prawnych (Limited License Legal Technician Board) jest organem udzielającym licencji i nadzorującym działalność techników prawa w myśl sformułowanych przez siebie zasad, przy administracyjnym wsparciu waszyngtońskiej izby adwokackiej. Sąd zdecydował, że technicy prawa nie muszą być dyplomowanymi prawnikami po szkole prawa (law school), choć powinni spełniać określone wymagania edukacyjne, aby doradzać i pomagać klientom w zatwierdzonych dziedzinach praktyki prawa. Pierwszą z nich są stosunki rodzinnoprawne (m.in. rozwody, opieka nad dziećmi). W perspektywie roku czy dwóch planowane jest rozszerzenie ich praktyki na takie dziedziny jak prawa osób starszych, spory między najemcami i wynajmującymi oraz prawo imigracyjne.

 

W ramach swojej praktyki technicy prawni mogą: dowiadywać się o faktach od klientów; informować ich o możliwych konsekwencjach prawnych w ich sprawach; doradzać im, jak najlepiej prowadzić swoje postępowania prawne; przygotowywać ich do samodzielnej reprezentacji w sądzie; wykonywać badania prawne, aby odpowiedzieć na ich pytania; sporządzać dokumenty prawne dla sądu.

 

W odróżnieniu od adwokata technik prawny nie może reprezentować klienta w sądzie, ani negocjować w jego imieniu. Może przygotowywać tylko te rodzaje dokumentów, które zaakceptowała Rada LLLT. Technicy mogą działać wyłącznie w stanie Waszyngton, w którym wprowadzono i uregulowano tę profesję , choć niektóre inne stany także nad tym pracują ( m.in. Kalifornia, Kolorado, Nowy Meksyk, Nowy Jork, Ohio, Oregon i Północna Karolina).

 

Aby zostać technikiem prawnym trzeba mieć ukończone przynajmniej studia licencjackie, zaliczyć 45 godzin szkolenia prawnego według programu amerykańskiej izby adwokackiej, ukończyć kursy praktyczne z zakresu prawa rodzinnego w szkole prawa Uniwesytu Stanu Waszyngton. Wymagane jest ponadto doświadczenie w postaci 3 tys. godzin merytorycznej pracy prawniczej jako tzw. paralegal (asystent prawny, praktykant, stażysta) pod nadzorem adwokata oraz zdanie egzaminu. Technik prawny jest zawodem regulowanym, podlega przepisom o dyscyplinie zawodowej i zasadom etyki profesjonalnej oraz obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

 

Więcej czytaj na Polskiprawnik.pl»

Data: 20.07.2015 08:48
Autor/źródło: Polskiprawnik.pl
Kategoria: Kariera, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: zawody prawnicze, technik prawny, usługi prawne, pomoc prawna
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.