Ustawa realizacją rządowego programu
Izba uchwaliła 25 czerwca 2015 roku ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, która realizuje rządowy program „Prawo dla każdego”.
Na czym polega rządowy program?
„Prawo dla każdego”, ma na celu zagwarantowanie osobom ubogim dostępu do dobrych usług prawniczych na poziomie lokalnym. Do tej pory osoby niezamożne rzadko korzystały z profesjonalnej porady adwokata czy radcy prawnego na etapie przedsądowym, ponieważ barierę w dostępie do takiej usługi stanowiły kwestie finansowe. Nowe regulacje zmienią tę sytuację, czyli zapewnią tej grupie obywateli większą dostępność do dobrej jakościowo usługi prawniczej. W całej Polsce powstanie więc sieć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i będzie to podstawowa baza poradnictwa prawnego.
Utworzenie punktów bezpłatnej pomocy prawnej
Ustawa przewiduje utworzenie sieci punktów bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej na etapie przedsądowym. Uzupełni ona aktualne poradnictwo prawne, w ramach którego obywatele mogą uzyskać pomoc m.in. w dziedzinie prawa rodzinnego i opiekuńczego. W punktach będzie można m.in.: otrzymać informacje o obowiązujących przepisach, wynikających z nich prawach i obowiązkach oraz o sposobie rozwiązania problemu prawnego. Możliwe będzie także sporządzenie pisma wszczynającego postępowanie sądowe lub sądowo-administracyjne, pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Świadczenie pomocy prawnej przez adwokatów i radców prawnych
Nieodpłatną pomoc prawną będą świadczyć adwokaci i radcy prawni, którzy zawrą umowę z powiatem – w tym celu co roku powiaty będą zawierały porozumienia z okręgową radą adwokacką i radą okręgowej izby radców prawnych. Ponadto powiat będzie mógł zlecić prowadzenie połowy punktów bezpłatnej pomocy sektorowi NGO.
W punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe, wyłaniane w otwartym konkursie ofert, będzie można poradzić się też m.in. doradcy podatkowego np. w kwestii wypełnienia zeznania podatkowego. Porady nie będą mogły dotyczyć jednak spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Komu przysługiwać będzie prawo uzyskania pomocy?
Prawo do korzystania z sieci punktów nieodpłatnej pomocy prawnej będą miały osoby:
Pomoc będzie też przysługiwała m.in.:
Aspekt edukacyjny
W ustawie zobowiązuje się organy administracji publicznej do edukacji prawnej społeczeństwa np. poprzez kampanie i akcje społeczne. Chodzi tu o rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej m.in. mediacji i pozasądowego rozwiązywania sporów.
Etap legislacyjny
Ustawa trafi teraz do Senatu.
Źródło:
W artykule wykorzystano informacje dotyczące ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa dostępne na oficjalnej stronie Sejmu pod adresem www.sejm.gov.pl oraz na oficjalnej stronie Prezesa Rady Ministrów pod adresem www.premier.gov.pl .
Data: | 29.06.2015 09:34 |
---|---|
Autor/źródło: | Szok Natalia |
Kategoria: | Kariera, Gorące tematy, Zawody prawnicze |
Słowa kluczowe: | usługi prawne, prawnik, udzielenie porad prawnych, bezpłatne porady prawne, pomoc prawna |
WASZE KOMENTARZE