Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

12% bezrobotnych to absolwenci uczelni wyższych

5/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Badania rynku pracy w Polsce przeprowadzonego przez GUS w III kwartale 2013 roku potwierdzają, że największa grupę bezrobotnych stanowią ludzie mieszczący się w przedziale 25 - 35 lat. Choć nadal największą grupę zarejestrowanych bezrobotnych stanowią osoby o niskim poziomie wykształcenia - ok 54%, to wzrosła także liczba Polaków bez pracy również wśród dyplomowanych osób - do 12%. Grupa osób o średnim wykształceniu, może odetchnąć z ulga ponieważ wypadli o 1% lepiej niż osoby, które uzyskały tytuły uczelni wyższych.

12% bezrobotnych to absolwenci uczelni wyższych

Skończyłam socjologię 2 lata temu. Choć nigdy nie było to moją pasją, spełniłam oczekiwania rodziny broniąc swój tytuł wysoką oceną. Mimo wszelkich starań na studiach, prestiżowego przedrostka na dokumentach, pracy szukałam ponad rok - mówi Ania, absolwentka UAM w Poznaniu.

 

 

Podobnie jak studentka z Poznania w Polsce na pracę nadal czeka tysiące młodych magistrów. Uzyskanie wykształcenia wyższego w kraju, niestety od kilu lat traci na wartości. Likwidacja szkół zawodowych, łatwość zdobycia prestiżowych tytułów naukowych, banalny egzamin dojrzałości, a także presja otoczenia, powodują, że młodzież szkół ponadgimazjalnych zostaje postawiona w trudnej sytuacji - bez wyboru. Zatem wszyscy ustawiają się w kolejkach do uczelni wyższych - państwowych i prywatnych.

 

Student - studentowi nierówny. Pracodawcy, boją się zatrudniać absolwentów szkół wyższych, ponieważ często poziom ich wiedzy nie spełnia oczekiwań.

 

Problemem jest to, że tytuł magistra w Polsce może mieć każdy. Dopiero przy rozmowie rekrutacyjnej okazuje się, że osoba z którą rozmawiam nie dysponuje podstawową wiedzą. Dlatego, od jakiegoś czasu patrzę na ten aspekt z przymrużeniem oka. Osoby, które przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną, często powołują się na oferty pracy, które znaleźli w internetowych wyszukiwarkach wakatów. Przyszli pracownicy muszą przedrzeć się nie tylko przez gąszcz napływających CV, ale także kilku etapową rekrutację, która da mi pogląd na konkretną osobę. Dlatego rzadko przyjmuję młodych ludzi. Wolę zapłacić więcej i zatrudnić 35 latka, który zdobył wykształcenie w czasach trzymających pewien poziom edukacji lub pasjonata z wykształceniem średnim, ale wielkim sercem do nauki - wypowiada się właściciel jednej z Warszawskich firm.System edukacji nie sprawdza się od wielu lat - mówi nauczycielka Wrocławskiego LO, Pani Katarzyna - skoro liczba bezrobotnych absolwentów szkół wyższych rośnie - powinno być to sygnałem alarmowym dla Ministra szkolnictwa. Nie może być tak, że studiujących jest coraz więcej. Widocznie jest to zbyt łatwe. Jak to możliwe, że studia kończą zdolni studenci, ale i tacy co robią błędy w podstawowych zadaniach?

 

Być może, zanim podejmiemy decyzje o rozpoczęciu nauki na studiach, warto zainwestować w rożnego rodzaju kursy, które udoskonalą nasze pasje i umiejętności. Zamiast podążać za tłumem, możemy skończyć protetykę dentystyczną o profilu technicznym, być znakomitym mechanikiem samochodowym czy znaleźć oferty pracy z innej interesującej nas branży, podejmując dodatkowe kroki w postaci samokształcenia się, czytania bieżących wiadomości z zakresu konkretnych specjalizacji. Zapewne więcej osiągniemy podejmując samemu działania chęci uczenia się konkretnego fachu, niż ulegać trendom na wyższe wykształcenie.


JobBaloon

Data: 07.02.2014 12:46
Autor/źródło: JobBaloon
Kategoria: Kariera
Słowa kluczowe: praca, rynek pracy, absolwenci szkół wyższych, poszukiwanie pracy
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.