Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego wchodzi w życie
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Bankier z praktyką w myjni, czyli żadna praca nie hańbi

5/5 z 6 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Obecny na rynku pracy kryzys, redukcja etatów i duża konkurencja sprawiają, że znalezienie zatrudnienia to dla osób kończących edukację nie lada wyzwanie. Ponadto, elementem CV, na który kładzie się szczególny nacisk jest doświadczenie zawodowe, którym niewielu świeżo upieczonych absolwentów może się pochwalić. Jednak brak kierunkowej praktyki nie musi skutkować pustą rubryką w dokumentach aplikacyjnych. Roznoszenie ulotek, opieka nad dziećmi czy praca w restauracji nie są bez znaczenia. Każdy rodzaj doświadczenia dostarcza wiedzy i kompetencji, które można wykorzystać w późniejszej pracy zawodowej.

Bankier z praktyką w myjni, czyli żadna praca nie hańbi

Jest praca są umiejętności
Nie ulega wątpliwości, że pracodawcy najbardziej cenią doświadczenie w tej samej branży lub na podobnym stanowisku, na jakie aplikuje kandydat. Jednak praktyka w innej specjalności, a także dorywcze zajęcia, które z pozoru wydają się nieistotne, również mogą okazać się wartościowe przy szukaniu stałej pracy.

 


– Dla przedstawiciela handlowego cenne może być doświadczenie na stanowisku kelnera, bo świadczy o umiejętności pracy z ludźmi i łatwości nawiązywania kontaktów. Podobne kompetencje daje udzielanie korepetycji czy praca na promocjach – tłumaczy Marcin Kotus z portalu Feender.com. – Przykładowo, bycie konsultantem w call center to zawód wymagający dużej odporności na stres, analogicznie jak posada w banku, a zatrudnienie na produkcji często wiąże się z pracą zespołową, której umiejętność jest wymogiem większości pojawiających się na rynku ogłoszeń.


Różnorodne umiejętności w cenie
Doświadczenie w różnych, nawet niezwiązanych z wyuczonym zawodem branżach, sporo mówi o samym kandydacie: osoby, które podejmowały dorywczą pracę w młodym wieku są postrzegane jako bardziej przedsiębiorcze i zaradne. Dodatkowo, każdy kto kiedykolwiek był pracownikiem wie, z czym wiąże się zatrudnienie, a niektóre kwestie, takie jak niespóźnianie się do pracy czy wykonywanie poleceń przełożonego, są w tym wypadku oczywiste.

 


– Pracodawcy zdecydowanie bardziej cenią absolwenta, który podjął jakąkolwiek pracę podczas studiów, niż magistra trzech kierunków bez jakiegokolwiek doświadczenia – mówi Marcin Kotus z portalu Feender.com. – Niestety, niektórzy studenci wychodzą z założenia, że zostali przygotowani do pracy na stanowiskach kierowniczych, a propozycje zatrudnienia na niższych szczeblach z góry odrzucają. Tymczasem w wielu firmach by dojść na sam szczyt, trzeba zacząć od podstaw.


Powodem odrzucania ofert pracy dotyczących niektórych profesji lub traktowania ich jako tymczasowego zajęcia jest ich niski prestiż. Są zawody, których nikt nie chce wykonywać, ponieważ wiążą się z niewielkim poważaniem społecznym, choć oferują atrakcyjne zarobki, np. pracownicy fizyczni czy osoby sprzątające. Błędem jest odrzucanie ofert pracy niezwiązanych z wyuczonym zawodem pomimo niemożności znalezienia tych odpowiadających wykształceniu.

1 2 dalej
Data: 23.01.2014 14:46
Autor/źródło: Feender.com
Kategoria: Kariera
Słowa kluczowe: praca, rynek pracy, pracownik, przedsiębiorca, doświadczenie zawodowe, umiejętności zawodowe, staż pracy
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.