Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak sobie radzi absolwent na rynku pracy?

5/5 z 5 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Koniec studiów to szczególny moment w życiu każdego człowieka. Abstrahując od bardzo popularnych ostatnio dyskusji dotyczących sensu i roli studiów, warto zastanowić się już w ich trakcie, jak chcemy, aby wyglądała nasza zawodowa przyszłość.

Jak sobie radzi absolwent na rynku pracy?

Czy to możliwe, aby kierunek studiów nie był istotny przy podjęciu pracy? Obrońcy idei studiowania twierdzą, że humanistyczne studia nas rozwijają, ich celem nie ma być (już z samego założenia) przygotowanie do pracy, ale poszerzenie naszych horyzontów. Z drugiej strony pojawiają się głosy przeciwników tej tezy, którzy twierdzą, że szkoła powinna praktycznie przygotowywać nas do zawodu, stąd wywodzi się poniekąd potrzeba studiów technicznych, specjalistycznych.

Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy, warto zastanowić się, co w chwili obecnej, tuż po skończeniu studiów, powinien robić młody człowiek?Jak się okazuje, absolwenci to jedna z grup osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy – pod warunkiem, że nie skończyli jeszcze 25. roku życia lub też nie ukończyli 27. roku życia i jednocześnie nie minął jeszcze rok od ukończenia przez nich studiów. Takie osoby mogą skorzystać z jednej z najpopularniejszych form aktywizacji, jaką oferują urzędy pracy.Staż

Jest to instrument skierowany nie tylko do wspomnianej wyżej grupy osób, ale cieszący się, zwłaszcza wśród absolwentów, dużą popularnością. Zasada jest prosta: kończysz studia, rejestrujesz się w powiatowym urzędzie pracy, a jeśli nie ma dla ciebie oferty pracy, możesz ubiegać się o staż. Możesz, o ile aktualnie są środki na staż w urzędzie. Największe prawdopodobieństwo, że środki będą dostępne, jest w pierwszej połowie roku, nie oznacza to jednak, że już pod koniec roku ich nie ma – często urzędy pracy uzyskają dodatkowe środki na staż, których źródłem są Fundusze Europejskie.Co ciekawe, nie jesteśmy skazani na ofertę stażu narzuconą z urzędu. Jeśli jasno widzimy swoją przyszłość w konkretnej firmie lub branży i chcemy nie tylko zdobyć doświadczenie na określonym stanowisku pracy, lecz także dać poznać się jako dobry i solidny pracownik w danym miejscu, powinniśmy wyjść z inicjatywą złożenia wniosku przez konkretnego pracodawcę do urzędu pracy. Jak to wygląda w praktyce? Idziemy do wybranej firmy i po prostu… pytamy pracodawcę, czy nie zechciałby przyjąć nas na staż. Jeśli pracodawca składał wcześniej w urzędzie wniosek o przyznanie stażysty, wie, jak taka procedura wygląda, a jeśli nie – warto wcześniej dowiedzieć się, co powinien zrobić, aby ubiegać się o przyznanie stażysty. Tego rodzaju informacje możemy uzyskać, dzwoniąc pod numer 19524, pod którym funkcjonuje Zielona Linia, czyli infolinia urzędu pracy.Urzędy pracy same decydują o przyjęciu lub odrzuceniu danego wniosku. Zdecydowanie większe szanse ma pracodawca, który zadeklaruje chęć zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu. Nie oznacza to jednak, że jeśli tego nie zrobi – jego wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Wszystko bowiem zależy od konkretnego urzędu pracy i jego wewnętrznego regulaminu.

1 2 dalej
Data: 02.08.2012 09:00
Autor/źródło: Niemyjska Joanna
Kategoria: Kariera
Słowa kluczowe: absolwent studiów, koniec studiów, kariera, absolwent, praca
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.