Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Kolejne wolne etaty w sądach. Resort Sprawiedliwości publikuje listę
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Praktyki studenckie

5/5 z 10 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Obok pozytywnych ocen z przedmiotów objętych programem nauczania, niezbędnym warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie praktyk. Stanowią one również okazję do praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy teoretycznej. Jednakże ich rozpoczęcie nierzadko poprzedzone jest spełnieniem szeregu wymogów (tak natury formalnej jak i merytorycznej), zależnych m.in. od rodzaju praktyki czy wyboru drogi zapisu.

Praktyki studenckie

Uczelnie przewidują zarówno praktyki obligatoryjne, jak i fakultatywne. Najistotniejsze wydają się praktyki obowiązkowe, które można odbyć na podstawie indywidualnej umowy lub porozumień zawartych między praktykodawcami a poszczególnymi wydziałami. Uniwersytety wskazują również możliwe miejsca odbywania praktyk, których charakter powinien być właściwy dla danego kierunku studiów.

Niezbędne informacje odnajdziemy w regulaminach praktyk, dostępnych zazwyczaj na wydziałowych stronach internetowych. W tekście regulaminu znajdziemy zapis dotyczący konieczności dysponowania przez studenta dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie NW i OC, obejmującym okres trwania praktyki. Dodatkowo niezbędnym warunkiem ich rozpoczęcia jest wypełnienie szeregu formularzy aplikacyjnych, w tym programu praktyk czy oświadczeń studenta. Skompletowanie i uzupełnienie całości dokumentacji (najczęściej w dwóch egzemplarzach – dla uczelni i praktykodawcy) pozwala rozpocząć pracę. W przypadku wystąpienia wątpliwości na etapie spełniania warunków formalnych należy niezwłocznie udać się do opiekuna praktyk.Dla studentów prawa szczególnie cenne mogą okazać się kancelarie radców prawnych, adwokacie, notarialne, jak również sądy i prokuratury. Decydując się na indywidualne szukanie praktykodawcy należy liczyć się jednak z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań w postaci rozmowy kwalifikacyjnej, posiadania wysokiej średniej ocen czy znajomości języków obcych. Niemniej praktyka w renomowanych kancelariach może okazać się cennym doświadczeniem, nierzadko uzupełniającym CV studenta.Obok praktyk studenckich funkcjonujących jako obligatoryjna część studiów, istnieją także praktyki absolwenckie, mające na celu ułatwienie absolwentom uzyskania niezbędnego doświadczenia zawodowego. Warunkiem odbycia praktyk absolwenckich jest ukończenie co najmniej gimnazjum i nieprzekroczenie 30. roku życia w dniu rozpoczęcia praktyk. Czas trwania praktyk absolwenckich nie może przekroczyć trzech miesięcy, jednakże Rada Ministrów proponuje wydłużenie czasu maksymalnego do sześciu miesięcy. Projekt rządu zakłada, że praktyki miałyby być bezpłatne przez pierwsze trzy miesiące. Każdy kolejny miesiąc pracy praktykanta wiązałby się ze stosownym wynagrodzeniem.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.