Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

W 2013 roku płaca minimalna w górę do 1600 zł

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Płaca minimalna w przyszłym roku powinna wzrosnąć zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą z 1500 zł do 1600 zł – uważa PKPP Lewiatan. Większa podwyżka byłaby szkodliwa dla gospodarki.

W 2013 roku płaca minimalna w górę do 1600 zł

Obowiązkowa podwyżka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nią najniższa pensja musi być podwyższona o prognozowaną inflację oraz 2/3 wzrostu PKB. Dodatkowo przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia uwzględnia się także różnicę między prognozowaną a rzeczywistą inflacją w poprzednim roku.

„Biorąc pod uwagę prognozowaną na 2013 rok inflację, niecałe 3 proc. i prognozowany wzrost PKB, blisko 3 proc., jak również fakt, że rzeczywista inflacja w 2011 roku była wyższa od przewidywanej, wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć z 1500 zł do 1600 zł. Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności pogorszyłby konkurencyjność polskich firm i zniechęcał do zwiększania zatrudnienia.


Jeżeli chcemy zwiększyć dochody osób o najniższych kwalifikacjach, a jednocześnie nie chcemy zniechęcić pracodawców do ich zatrudniania, powinniśmy zmniejszyć obciążenie najniższych wynagrodzeń podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne. Koszt pracownika pozostanie na dotychczasowym poziomie, a jego dochód netto wzrośnie.


W sytuacji, kiedy zaledwie 16 mln, spośród 38 mln Polaków pracuje, priorytetem rządu powinno być zwiększanie zatrudnienia” – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

 

Data: 14.05.2012 08:00
Autor/źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Kategoria: Kariera
Słowa kluczowe: zatrudnienie, minimalne wynagrodzenie, wynagrodzenie za pracę, najniższa pensja, inflacja, PKB, rzeczywista inflacja
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.