Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Przejście na tryb flexi receptą na bezrobocie

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Pojawienie się dziecka, mieszkanie w niewielkiej miejscowości, studia czy niepełnosprawność nie muszą być przeszkodą w znalezieniu pracy. Elastyczne formy zatrudnienia oraz nauka na odległość zwiększają szansę na znalezienie odpowiedniej posady. Wprowadzenie flexipracy wymaga jednak zarówno od pracodawców, jak i pracowników zmian w podejściu do tej formy zatrudnienia.

Przejście na tryb flexi receptą na bezrobocie

Według danych GUS bezrobocie w Polsce wciąż rośnie. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu z 2011 roku o 7,7 proc. Przyczyny bywają różne, jednak jak przekonują liczne programy popularyzujące flexipracę, gotowość do pracy zdalnej i uelastycznienie form zatrudnienia mogą w znacznym stopniu przyczynić się do rozwiązania problemu bezrobocia poprzez aktywizację osób, które nie mogą pozwolić sobie na dojazd do siedziby pracodawcy.

Liczy się efekt, a nie czas
Elastyczne formy zatrudnienia różnią się od tradycyjnego modelu umowy o pracę również zakresem obowiązków (np. job sharing – dzielenie obowiązków), czasem pracy (najkorzystniejszym dla pracownika) oraz sposobem wynagrodzenia (praca zadaniowa). Dlatego jest to rozwiązanie polecane szczególnie rodzicom wychowującym dzieci, studentom dziennym czy osobom niepełnosprawnym:
- Jedną z największych korzyści jaką daje flexipraca, jest możliwość zdobycia zatrudnienia na terenie całego kraju, bez konieczności przemieszczania się w inne miejsce. Bardzo ważne są również zalety natury psychologicznej: zmniejszenie stresu, poczucie sprawowania większej kontroli nad własnym życiem czy równowaga między karierą zawodową a sferą prywatną – mówi Joanna Nowak z projektu Praca Przyjazna Rodzinie, Elastyczne Rozwiązania.


Rozbudowane CV bez wychodzenia z domu
Coraz większe znaczenie mają dla Polaków również indywidualne formy edukacji, dzięki którym mogą samodzielnie podnosić swoje kompetencje zawodowe. Wielość obowiązków, mobilność i chęć dostosowania tempa realizacji programu do własnych możliwości sprawiają, że coraz chętniej wybierane są kursy edukacji na odległość. Wśród osób najchętniej korzystających z takich kursów sporą grupę stanowią ci, którzy chcą pozostać atrakcyjni na rynku pracy, pomimo konieczności pozostania w domu, np.: rodzice wychowujący małe dzieci czy osoby niepełnosprawne.


- Od momentu promocji przez organizacje pozarządowe elastycznych form zatrudnienia w 2007 roku, zauważyliśmy zwiększenie zainteresowania zwłaszcza nauką języków obcych, których znajomość jest dziś powszechnie wymagana na rynku pracy. Od 2007 do 2011 roku popularność nauki języka niemieckiego wzrosła ponad dwukrotnie. Odnotowaliśmy również większą liczbę kursów z włoskiego i hiszpańskiego – mówi Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły specjalizującej się w nauczaniu, m.in. języków obcych na odległość.

1 2 dalej
Data: 02.05.2012 07:00
Autor/źródło: dotPR
Kategoria: Kariera
Słowa kluczowe: bezrobocie, liczba bezrobotnych, osoba bezrobotna, elastyczne formy zatrudnienia, zatrudnienie, praca, flexipraca
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.