Kto może być aplikantem adwokackim?
Aplikantem adwokackim może być osoba, która:
Na jakiej podstawie następuje wpis na listę aplikantów adwokackich?
Wpis na listę aplikantów adwokackich następuje na podstawie uchwały okręgowej rady adwokackiej właściwej ze względu na miejsce złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Uzyskanie przez kandydata pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego uprawnia go do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów adwokackich w ciągu 2 lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu wstępnego (art. 75 ust. 3 PrAdw).
W jaki sposób przebiega aplikacja adwokacka?
Aplikacja adwokacka rozpoczyna się dnia 1 stycznia każdego roku i trwa trzy lata (art. 76 ust. 1 PrAdw).
Aplikanci odbywają w trakcie pierwszego roku aplikacji szkolenie z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zawiera co roku z Dyrektorem Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, porozumienie w sprawie odbywania przez aplikantów szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury, w którym ustala się plan szkolenia mając na uwadze zarówno praktyczne, jak i teoretyczne zapoznanie aplikantów ze sposobem funkcjonowania sądownictwa powszechnego i prokuratury, sposób jego odbywania i czas trwania, a także wysokość wynagrodzenia za przeprowadzenie szkolenia (art. 76 ust. 1a PrAdw).
Szkolenie na aplikacji adwokackiej odbywa się pod okiem patrona w sądach, prokuraturach i kancelariach. Obejmuje ono również zajęcia teoretyczne kończące się zaliczeniami. Prowadzą je okręgowe rady adwokackie.
Przygotowanie do wykonywania zawodu adwokata odbywa się przez:
Przed zakończeniem każdego roku szkoleniowego w terminie ustalonym przez Prezydium NRA aplikant składa kolokwium roczne z przedmiotów objętych szkoleniem, według zasad określonych przez Prezydium NRA. Program szkolenia może przewidywać kolokwia częściowe. Plan, zakres, zasady, oraz formę i terminy kolokwiów częściowych ustala kierownik szkolenia. Kolokwia roczne obejmują przedmioty wynikające z centralnego planu szkolenia uchwalonego przez Prezydium NRA. Warunkiem dopuszczenia do kolokwium rocznego jest zaliczenie kolokwium częściowego bądź kolokwiów częściowych, o ile zostały one przewidziane w planie szkolenia. W razie negatywnego wyniku, kolokwium roczne i częściowe powtarza się tylko jeden raz, w terminie nie krótszym niż 1 miesiąc i nie dłuższym niż trzy miesiące. Negatywna ocena z jakiegokolwiek przedmiotu na kolokwium rocznym oznacza negatywną ocenę całego kolokwium rocznego i powoduje konieczność jego powtórzenia w terminie poprawkowym. Od decyzji komisji o wyniku kolokwium odwołanie nie przysługuje.
Data: | 05.03.2012 11:00 |
---|---|
Autor/źródło: | Zespół portalu sPrawnik.pl |
Kategoria: | Kariera, Zawody prawnicze |
Słowa kluczowe: | adwokatura, aplikacja adwokacka, Naczelna Rada Adwokacka, aplikant adwokacki, wpis na listę aplikantów, patron aplikanta, opłaty za aplikacje, uprawnienia aplikanta, egzamin adwokacki |
WASZE KOMENTARZE