Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Starożytne metody na kaca czy wywiniętą powiekę

4.8/5 z 22 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Sposób ze starożytnego Egiptu na ból głowy z powodu kaca? Naszyjnik ze splecionych liści lauru aleksandryjskiego (Danae racemosa). Przepis pochodzi z przetłumaczonego niedawno papirusu sprzed 1900 lat.

Starożytne metody na kaca czy wywiniętą powiekę

Spisany po grecku tekst to jeden z ponad 500 tys. dokumentów, znalezionych ok. 100 lat temu przez Bernarda Grenfella i Arthura Hunta. Jak tłumaczą naukowcy, badanie i publikacja takiej liczby tekstów musi potrwać. Ostatnio ukazał się 80. tom, tym razem z tłumaczeniem ok. 30 medycznych papirusów z Oksyrynchos.

 

Jak zaznacza we wstępie do woluminu prof. Vivian Nutton z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego, to największa pojedyncza kolekcja papirusów medycznych, jaką kiedykolwiek opublikowano. Zawiera ona traktaty i opisy metod leczenia różnych dolegliwości, np. hemoroidów czy wrzodów. Można tam nawet znaleźć urywki dotyczące chirurgii oka, w tym drastyczne wspomnienie pacjenta operowanego z powodu wywiniętej powieki. Niestety, zachowały się tylko fragmenty tekstu, nie ma też pewności co do niektórych słów. W jednym z tekstów zamieszczono 12 receptur na tzw. collyrium, czyli płukankę do oczu (nazwa pochodzi od greckiego κολλύρον, czyli maść do oczu). W oczy rzuca się fakt, że autorzy papirusów ściśle polegali na greckiej wiedzy medycznej.

 

Obecnie papirusy medyczne należą do Towarzystwa Badania Egiptu i są przechowywane w Bibliotece Sacklera na Uniwersytecie Oksfordzkim.

 

Data: 22.04.2015 13:54
Autor/źródło: KopalniaWiedzy.pl
Kategoria: Rozrywka, Humor
Słowa kluczowe: papirus, przepis na kaca, metoda na kaca, wiedza medyczna
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.