Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Wassily Kandinsky - rosyjski malarz i prawnik

4.7/5 z 23 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Dzięki wyszukiwarce google możemy nie tylko z dużą łatwością i szybkością odnaleźć wiele interesujących nas informacji, ale także poznać ciekawe osoby. Tak też jest w przypadku rosyjskiego malarza, żyjącego i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Dzięki google i naszemu artykułowi dowiesz się kim był i co zrobił Wassily Kandinsky.

Wassily Kandinsky - rosyjski malarz i prawnik

Wassily Kandinsky - humanista i prawnik


Ukończenie studiów prawniczych nie zawsze oznacza, że trzeba zostać prawnikiem. Wiele osób po ukończeniu tego kierunku decyduje się na założenie własnej działalności, niektórzy zostają nawet artystami. Tak też było w przypadku Wassily’ego Kandinsky’ego - teoretyka prawa, ekonomisty, który wsławił się poprzez swoje dzieła malarskie. Urodził się 148 lat temu w Moskwie.
 


Tak naprawdę Kandinsky był człowiekiem wielu talentów, dał się poznać również jako teoretyk sztuki i grafik. Był humanistą o szerokich zainteresowaniach. Sławę przyniosła mu jednak dopiero kariera malarza. Rosjanin był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcjonizmu, był też jednym z twórców niemieckiej szkoły Bauhaus. Początkowo Kandinsky zamierzał poświęcić się wyłącznie karierze prawniczej – trzeba przyznać, że z bardzo dobrym skutkiem. Po przeprowadzce do Odessy, zapisał się na studia prawnicze i ekonomiczne. Był tak biegły w tych dziedzinach, że uniwersytet w Dopracie zaproponował mu profesurę i etat wykładowcy. Kandinsky porzucił jednak ciepłą posadę i zwrócił się w stronę malarstwa.
 


Sztuka abstrakcyjna


W praktyce nazwisko Kandinsky’ego jest najbardziej znane wśród koneserów i miłośników sztuki. Szerszej grupie odbiorców niestety nic nie mówi postać tego rosyjskiego malarza. Jego obrazy to przykład abstrakcjonizmu niegeometrycznego, na który składają się takie kierunki jak: kinetyzm, informel i color field painting. Warto podkreślić, że malarz miał aż kilka etapów twórczości, które charakteryzują prawie każdego twórcę, gdyż ich wrodzona wrażliwość sprawia, ze zmienia się ich stosunek do świata. Pierwszy okres to ten spędzony na studiach, tu malował głównie pejzaże, które jeszcze przedstawiały realistyczne obrazy, ale już podkreślane były dużymi warstwami kolorów. Sporadycznie na jego obrazach pojawiali się ludzie.
 


Kandinsky zaczął malować w wieku ok. 30 lat. Wyjechał do Niemiec, gdzie zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych, osiedlił się w Monachium i zaczął tworzyć. Co ciekawe sukces zyskał już za swojego życia, co w przypadku wielu ówczesnych malarzy było nie lada wyczynem. Współcześni mu ludzie mówili o nim  jak o prekursorze nowych trendów. Po wybuchu rewolucji w Rosji wrócił do kraju. W 1921 roku ponownie wyjechał do Niemiec, by współtworzyć tzw. szkołę Bauhaus.  Wassily Kandinsky założył grupę Błękitny Jeździec oraz Die Phalanx. Malarz uważał, że sztuka jest bramą do transcendencji i metafizyki. Ogromną rolę w sztuce odgrywała więc forma, która musiała przenosić odbiorcę do metafizycznego wymiaru.
 


Wassily Kandinsky - koniec kariery


Wybuch II wojny światowej przekreślił karierę rosyjskiego malarza, naziści zarekwirowali 57 jego prac, sam artysta musiał opuścić Niemcy. Ostatnie lata Kandinsky wraz z żoną Niną spędził na prowincji we Francji. Jego obrazy nie cieszyły się popularnością. Artysta nie chciał się ujawniać przed nazistami i ciągle pozostawał w ukryciu, kontaktował się wyłącznie ze swoimi zaufanymi przyjaciółmi. Wassily Kandinsky zmarł w Neuilly-sur-Seine 13 grudnia 1944 roku z powodu choroby naczyń mózgowych.


Wiele prac malarza zaginęło po konfiskacie przez III Rzeszę. Jednak zachowane obrazy, sprzedawane w domach aukcyjnych, potrafią osiągnąć ceny 20 milionów dolarów.

Data: 16.12.2014 16:12
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Rozrywka, Gorące tematy
Słowa kluczowe: Wassily Kandinsky, Kandinsky, malarz Kandinsky, znani malarze
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.