Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowelizacja KPC: Co zmieni się w procedurze cywilnej po 1 marca 2020 roku?
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Chcesz zmienić nastrój, zmień sposób chodzenia

5/5 z 9 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Nastrój wpływa na naszą posturę w czasie chodzenia, ale okazuje się, że zależność ma też odwrotny kierunek. Naśladując chód osoby szczęśliwej czy smutnej, można bowiem wywołać odpowiednią emocję.

Chcesz zmienić nastrój, zmień sposób chodzenia

Podczas eksperymentów ochotnicy, których poproszono o chodzenie na bardziej depresyjną modłę (z ograniczonymi wymachami rąk i przygiętymi do przodu ramionami), mieli gorszy nastrój niż osoby poproszone o chodzenie w radosnym stylu.

 

 

To nic zaskakującego, że nastrój [...] wpływa na sposób chodzenia, lecz chcieliśmy sprawdzić, czy to, jak się poruszamy, także oddziałuje na nasze samopoczucie - wyjaśnia Nikolaus Troje z Queen's University.

 

Kanadyjczycy demonstrowali badanym listę pozytywnych i negatywnych słów i polecali, by przeszli się po bieżni (w tym czasie badano chód i postawę).

 

Ludzie widzieli na wyświetlaczu wskaźnik, który w zależności od tego, czy ich sposób chodzenia był bardziej depresyjny, czy radosny, przesuwał się w lewo lub w prawo. Naukowcy poprosili niektórych, by spróbowali przemieścić go w lewo, a innych, by przesunęli go w prawo.

 

Później ochotnicy mieli wymienić jak najwięcej słów zapamiętanych z prezentowanej na samym początku listy. Okazało się, że ci, którzy musieli iść w przygnębionym stylu, pamiętali więcej wyrazów o negatywnym znaczeniu. Różnica w przypominaniu sugeruje, że depresyjny styl chodzenia rzeczywiście wywołał depresyjny nastrój.

 

Troje podkreśla, że dla pacjentów z depresją kliniczną typowe jest błędne koło negatywnego myślenia. Ludzie ci dostrzegają więcej wydarzeń złych niż dobrych, zwłaszcza w odniesieniu do siebie, co w jeszcze większym stopniu pogarsza ich samopoczucie. Gdyby dało się [jakoś] przerwać ten samonapędzający się cykl, zyskalibyśmy ważne narzędzie terapeutyczne [...] - podsumowuje.

Data: 22.10.2014 12:39
Autor/źródło: KopalniaWiedzy.pl
Kategoria: Rozrywka
Słowa kluczowe: jak poprawić nastrój, sposób chodzenia, oddziaływanie na samopoczucie, samopoczucie
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.