Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Resort Sprawiedliwości przedstawił kolejną propozycję zmian w polskim sądownictwie. Pod nóż reformy trafią kwestie rozpoznawania spraw przed sądami. Mają bowiem zostać powołane sądy i sędziowie pokoju. Zastanawia jednak fakt, że sędziowie ci nie będą musieli być nawet prawnikami

Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami

Sądy i sędziowie pokoju

 

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt wprowadzający do polskiego porządku prawnego instytucję sądów i sędziów pokoju. Jak wskazano w komunikacie, po zmianie większość spraw mniejszej i średniej wagi będą rozstrzygać  sędziowie niezawodowi – sędziowie pokoju, wybierani w powszechnym  głosowaniu na poziomie powiatu. 

 

W jakich sprawach mają orzekać sędziowie pokoju?

 

Jak wskazuje resort sprawiedliwości, niezawodowi sędziowie będą orzekać w drobnych sprawach cywilnych i karnych, jak kradzieże i akty wandalizmu, wadliwe wykonanie usług, np. remontu, sprzedaż wadliwego towaru. Rozpoznawane będą przez nich sprawy o wartości przedmiotu przestępstwa, wartości szkody lub wartości roszczenia do 10 tys. złotych.

 

Kto będzie powoływany na urząd sędziego pokoju?

 

Sędziowie pokoju będą wybierani w każdym powiecie na pięcioletnie kadencje w trakcie wyborów samorządowych,.Liczba sędziów pokoju w danym powiecie będzie zależeć m.in. od liczby jego mieszkańców, a także osób przebywających tam czasowo, np. w związku z pracą.

Urząd sędziego pokoju będzie mógł sprawować każdy mieszkaniec powiatu w wieku od 30 do 75 lat. Wyższe wykształcenie prawnicze nie będzie wymogiem ubiegania się o tę funkcję, a od wyborców zależeć będzie, czy jej sprawowanie powierzą osobie legitymującej się wykształceniem prawniczym, czy też wybiorą osobę o innym wykształceniu, lecz  - jak ujęto to w oficjalnym komunikacie - cieszącą się autorytetem w społeczności lokalnej, np. z uwagi na dotychczasową działalność zawodową, nieskazitelność charakteru, doświadczenie życiowe.

 

 

 

 

Będą zmiany w Konstytucji?

 

Wraz z ustawą o sędziach pokoju Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w konstytucji.  Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie do ustawy zasadniczej nowych przepisów stanowiących, że „wymiar sprawiedliwości w zakresie określonym w ustawie mogą sprawować także sędziowie pokoju" (art. 175 ust. 3), którzy „są wybierani na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym" (art. 182a ust. 1). 

 

Ministerstwo Sprawiedliwości argumentuje, że bez zmian w konstytucji postępowania przed sądami pokoju byłyby trójinstancyjne. Taki model spowolniłby rozpoznawanie prostych spraw, ponieważ Sąd Rejonowy musiałby przeprowadzić pełne postępowanie dowodowe. Jak podaje resort sprawiedliwości, zmiana konstytucji wprowadzająca sądy pokoju pozwoli uznać je za sądy pierwszej instancji, dzięki czemu Sąd Rejonowy rozpoznawałby jedynie apelację. Zostałaby zachowana dwuinstancyjność postępowania, a sądy pokoju w oparciu o uproszczoną procedurę mogłyby rozpoznawać szybciej wskazane sprawy.

 

Źródło:

Oficjalna strona MS.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.