Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Prawo podatkowe: Czym jest podatek katastralny?

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Choć podatek katastralny w Polsce nie obowiązuje, to budzi on więcej emocji, niż inne funkcjonujące w przestrzeni ekonomicznej daniny. Czym więc jest wspomniany podatek i dlaczego budzi tak wielką niechęć?

Prawo podatkowe: Czym jest podatek katastralny?

Podatek katastralny

 

Podatek katastralny jest jednym ze sposobów opodatkowania nieruchomości. Jego cechą charakterystyczną jest metoda obliczenia wysokości należnego podatku, która uzależniona jest od wartości katastralnej nieruchomości. W praktyce oznacza to znaczny wzrost dochodów budżetu i duży koszt dla podatnika. Wadą podatku katastralnego jest bowiem zwiększenie wartości obciążeń podatkowych właściciela nieruchomości, których wysokość   nie zależy od dochodów. Bowiem im wyższa wartość nieruchomości, tym wyższy podatek do zapłacenia.

 

Kraje w których obowiązuje podatek katastralny

 

Obecnie w Polsce obowiązuje podatek od nieruchomości, którego wysokość uzależniona jest od powierzchni nieruchomości. Rady gminy w drodze uchwały określają wysokość obowiązujących w danym roku stawek podatku od nieruchomości.Podatek katastralny nie jest natomiast niczym nowym w Europie. Przykładowo, obowiązuje on m,in. w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, na Litwie, Łotwie, we Francji czy w Belgii.

 

 

 

 

Czy w Polsce będzie podatek katastralny?

 

Zgodnie z opublikowanym przez resort finansów oświadczeniem, Ministerstwo nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości.

 

Źródło:

Oficjalna strona MF.

Data: 22.03.2021 10:41
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Studia, Powtórki do egzaminów
Słowa kluczowe: prawo podatkowe, podatek od nieruchomości, Podatek katastralny, Kraje w których obowiązuje podatek katastralny
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.