Zajęcia praktyczne na uczelniach
Rozporządzenie Ministra w sprawie ograniczenia działalności uczelni dopuszcza możliwość prowadzenia w siedzibie uczelni lub w jej filii zajęć, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (najczęściej zajęć kształtujących umiejętności praktyczne). Uczelnie mogą prowadzić także zajęcia przewidziane w programie studiów do realizacji na ostatnim roku studiów (pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich).
Zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne to takie zajęcia, które są prowadzone w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej oraz w sposób umożliwiający wykonywanie czynności praktycznych przez studentów. W kontekście rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii należy podkreślić, że zajęcia prowadzone w uczelni nie są zgromadzeniami, imprezami, zebraniami czy spotkaniami w rozumieniu przepisów tego rozporządzenia, w związku z czym nie podlegają ograniczeniom określającym dopuszczalną liczbę uczestników.
Uczelniane siłownie i baseny
Istotną zmianą wprowadzoną w rozporządzeniu jest przepis mówiący o ograniczeniach w korzystaniu z basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. W okresie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia roku 2021 studenci w ramach zajęć na uczelni nie będą mieli możliwości korzystania z tych obiektów.
Działalność bibliotek na uczelni po 28 grudnia 2020 roku
Od 30 listopada biblioteki publiczne i naukowe mogą udostępniać zbiory, przy zachowaniu zasady 1 osoby na 15 m2 (nie wliczając bibliotekarzy). Zasady te nie zostały zmienione.
Ważność legitymacji studenckich i doktoranckich
Nadal obowiązuje rozporządzenie Ministra w sprawie ograniczenia działalności uczelni, w związku z czym na podstawie art. 51b ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni oraz przez 60 dni po jego zakończeniu, legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne, bez konieczności ich potwierdzania.
Analogicznie wygląda sprawa ważności legitymacji doktoranta. Zgodnie z art. 198b ustawy, w przypadku zawieszenia kształcenia doktorantów, w okresie tego zawieszenia oraz przez 60 dni po jego zakończeniu, legitymacje doktoranta są ważne, bez konieczności potwierdzania ich ważności.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2091)
Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 listopada 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1972)
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. poz. 1861, z późn. zm.).
Data: | 28.12.2020 20:44 |
---|---|
Autor/źródło: | Zespół portalu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Powtórki do egzaminów |
Słowa kluczowe: | Zajęcia praktyczne na uczelniach, Uczelniane siłownie i baseny, Działalność bibliotek na uczelni po 28 grudnia 2020 roku, Ważność legitymacji studenckich i doktoranckich, funkcjonowanie uczelni po 28 grudnia 2020 |
WASZE KOMENTARZE